Полицията разследва пожара в бившето кино "Възраждане" в София, което през последните години беше превърнато във фолк дискотека „Син Сити“, а година стои затворено. Една от работните версии, по които полицията работи, е умишлен палеж, съобщиха за БНТ2 от СДВР. Припомняме ви, че точно в деня на изборите на 26 март пожар избухна в бившата дискотека "Син сити". В момента сградата е необитаема и е паметник на културата.
This is a modal window.
Проверка на БНТ2 установи, че това не е първият пожар в бившето кино "Възраждане" през тази година. Още в началото на месец март пожар избухва в затворената дискотека. Тогава общинските власти на район "Възраждане" издават разпореждане собственикът на сградата да я обезопаси, а всички входове да бъдат запечатани, за да се избегнат инциденти. След втория пожар в деня на изборите, районната администрация изпраща повторно писмо да бъдат взети незабавни мерки за обезопасяване.
Савина Савова, кмет на район "Възраждане": "Видяхме, че след първия последва и втори пожар, затова ние искаме разпореждането, което издаваме, на първо място да бъде изпълнено, сградата да бъде обезопасена и охранена. Затова, ако не последва изпълнение на разпорежданията ще преминем и към налагания на санкции."
Дали ще има санкции за собственика, който не е предприел мерки за обезопасяване на сградата, и какви ще са те, зависи от това с какъв статут е бившето кино "Възраждане". Затова и от Общината са изпратили запитване до Министерството на културата дали сградата е паметник на културата. Оттам отговориха, че бившето кино "Възраждане" е паметник на културата от най-ниската степен - "за сведение". Това позволява събарянето й, но при евентуален строеж новата сграда трябва да съдържа елементи от фасадата на старата.
Справка в регистрите показва, че сградата е била паметник на културата с национално значение до 2003-а година, когато статутът й е понижен до най-ниската степен.
Савина Савова, кмет на район "Възраждане": "В началото на 2016-а година собственикът на сградата беше внесъл съгласно действащия подробен устройствен план, който е одобрен от главния архитект на Столична община също през 2003-а година, беше внесъл проекти за премахване на сградата. Тези проекти, заедно със задължителното техническо изискване към него са му върнати и той следва да ги внесе в Министерство на културата за съгласуване или произнасяне на министерството по компетентност."
От Министерството на културата отговориха, че в момента документите се разглеждат от Института за недвижимо културно наследство. Тъй като процедурата по съгласуване не е приключила, от Министерството на културата отказаха да коментират случая. Потърсихме за коментар и собственика на сградата, който не беше открит за коментар.