Изключително рядко написано на ръка стихотворение на Ане Франк беше продадено за 140 000 евро по време на търг в холандския град Харлем.
Творбата на германското момиче от еврейски произход стана собственост на неизвестен купувач за сума три пъти по-голяма от очакваната след само две минути на наддаване.
„През последните 40 години само четири или пет книжа, подписани от девойката, са продавани на търг“, заяви един от директорите на аукционната къща „Bubb Kuyper“, организираща продажбата, Тис Бланкефорт.
Стихотворението е написано с черно мастило на бяла хартия и представлява текст от 12 реда с дата 28 март 1942 г. То е било част от книга на по-голямата сестра на най-добрата приятелка на Ане и е съчинено само три месеца преди тя и семейството й да заминат за Амстредам, където се крият от нацистите.
Книгата с дневника на Ане Франк, който тя пише докато е в Амстердам от юни 1942 г. до август 1944 г., е продадена в повече от 30 млн. екземпляра и е преведена на над 67 езика.
Младото момиче умира едва 15-годишно в концентрационния лагер Берген-Белсен в Германия в началото на 1945 г.
През 1988 г. поредица от писма на Ане и сестра й Марго до американски съученици се продават за сумата от 165 000 долара. Този май книга с приказки, принадлежала на сестрите, пък беше продадена за 62 500 долара.
Императорските пингвини бяха обявени за застрашен вид заради климатичните промени
Астронавтите от "Артемис II" разговаряха с колегите си на Международната космическа станция
"Кетаминовата кралица", продала фаталната доза на Матю Пери, се изправя пред съда
Сбогувахме се с Михаил Белчев: Колеги и приятели се простиха с вдъхновителя на няколко поколения
Проверяват 62 обществени поръчки заради съмнения за отклоняване на средства