Държавата трябва да обърне внимание на българските производители на цветя и да помогне за развитието на бизнеса им. В този отрасъл на селското стопанство не се заплащат субсидии, а всяко едно населено място има нужда от озеленяване. Това смята един от производителите на цветя във Варненски регион Милен Бакърджиев. Неговата продукция всяка пролет превръща Варна в огромен шарен килим, разположен на брега на морето.
This is a modal window.
Милен Бакърджиев се занимава с производство на цветя повече от 20 години. В шестте декара оранжерии той отглежда цветя и храсти, с които се озеленяват паркове и градини в цяла Североизточна България.
"Цветята носят настроението и красотата в един град. Tова е в основата на психологическия комфорт на всеки един турист и на всеки един гражданин", коментира Милен Бакърджиев – съдружник в оранжерия за цветя.
Навсякъде по света озеленяването е водещо при развитието на градовете. България наваксва изоставането от европейските традиции, но държавата не подкрепя достатъчно местните производители.
"Шестте декара оранжерия, която имаме ние се равнява на около 6,7 хил. декара полско производство с житни култури, които за тези декари получават около 200 хиляди лева субсидия, а при нас такива няма", обяснява Бакърджиев.
В момента в оранжериите работят 12 души, които подготвят и новата цветна украса на Варна. Като дългогодишен производител на цветя, Бакърджиев не може да оприличи Варна само на едно цвете.
"Варна е един шарен килим от много неща. Мога да кажа поне 10-15 цветя, които като се съберат на едно място биха били дали представата за града", казва той.
Ако един дом не е озеленен и в него няма цветя, той не е жив, смята Бакърджиев. Същото, според него, важи и за всеки един град.