ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Напролет засаждат първите фиданки в опожарените гори над Кресненското дефиле

БНТ2-Благоевград от БНТ2-Благоевград Станислава Христова
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 01:00 мин.
У нас

Най-малко 2000 декара горски площи, засегнати от пожара над Кресненското дефиле през лятото, ще бъдат почистени от изгорялата дървесина до края на годината. Планирано е през пролетта да започне залесяване на терените с нови насаждения, съобщиха от Югозападното държавно предприятие.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Две фирми добиват дървесина в района на големия пожар над Кресненското дефиле, който унищожи повече от 15 000 декара горски насаждения, треви и храсти. По данни на Югозападното държавно предприятие 120 000 кубика дървен материал трябва да бъде почистен от засегнатите от огъня горски територии.

      Инж. Дамян Даманов, директор на ЮЗДП:
      "Договорите са с количества 1000, 2000, 3000 кубика с опция, след като свърши фирмата, веднага да се прави пак нов договор, като идеята е, пак казвам, да усвояваме максимално бързо. Тази дървесина, ако се усвои в кратки срокове, тя би могла да се ползва като строителна дървесина след съответното обелване, бичене, но за друго не става."

      Разбор на огромния пожар през август направиха днес в Симитли експерти от различните дирекции, които участваха в гасенето. Обсъдени бяха действията на пожарникари, полицаи, горски и доброволци, както и грешки, които са допуснати, и бяха дадени някой препоръки за подобряване на дейността при гасене на горски пожари.

      Главен комисар Николай Николов, директор на Главна дирекция ПБЗН:
      "Като цяло оценката е добра. Добра, защото се създаде една много добра координация между всички институции. Няма как да сме добре обаче, ако не развием доброволчеството. В такъв дух е и Законът за защита при бедствия. Съгласно него до края на тази година във всички общини под 20 000 души задължително трябва да има създадени доброволни противопожарни отряди."
      В края на следващия месец ще бъде разгледана Националната стратегия за намаляване риска от бедствия през следващите 10 години. Ще се обсъдят и допълнителни указания към областните управители и кметовете какви учения да проведат, за да може навременно да се реагира при природни бедствия, добави още комисар Николов.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?