ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Първи политически реакции след решението на КЗК да спре сделката за ЧЕЗ

Чете се за: 01:05 мин.
Икономика

Комисията за защита на конкуренцията забрани на българското дружество „Инерком“ да купи доставчика на ток ЧЕЗ. Решението може да си обжалва пред съда. Какви са аргументите на Комисията и какви са първите политически реакции, обобщава Цветелина Катанска.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Основният аргумент на антимонополния орган да спре сделката с ЧЕЗ е, че тя ще доведе до нелоялна конкуренция. Операторът „Инерком“, собственост на Гинка Върбакова, притежава слънчеви паркове, които произвеждат ток. Ако купи доставчика на ток ЧЕЗ в Западна България, това означава, че ще има конкурентно предимство пред останалите купувачи на пазара. Без разрешението на Комисията за защита на конкуренцията сделката за ЧЕЗ не може да бъде довършена. По нея предстои и да се произнесе Комисията за енергийно и водно регулиране. Все още няма законови аргументи, по които Комисията да направи своята оценка.

;

Председателят на КЕВР каза, че е рано да се говори за каквато и да е оценка на сделката и че не може да коментира решението на КЗК, защото ведомството е е независим орган.

Крум Зарков - зам.-председател на ПГ на „БСП за България“: Откакто избухна скандалът с ЧЕЗ , ПГ на БСП последователно и аргументирано изразяваме съмнение, че тази сделка не отговаря на българските закони. Днес имаме първото потвърждение за това. Поздравяваме КЗК за навременното решение.
Искрен Веселинов - зам.председател на ПГ на "Обединени патриоти": Приветстваме, напомняме, че от първия ден, откогато започна скандалът с ЧЕЗ и с Гинка, казвахме, че залагаме на българските институции и ги призоваваме да си свършат работата. Всъщност КЗК доказа, че има държавни органи,които обективно и независимо обследват обстоятелствата по една сделка и не се притесняват да вземат решение, когато то не е толкова изгодно на някой чужд инвеститор .
Теменужка Петкова - министър на енергетиката: Има компетентен орган, този компетентен орган се казва КЗК . Ние сме правова държава, всеки трябва да работи в рамките на своята компетентност. ЕРП-тата работят абсолютно ясно, точно и прозрачно, има КЕВР, която упражнява контрол върху тяхната лицензионна дейност. Оттук нататък държавата е на своето място, енергийната сигурност е гарантирана.
;

От кандидат-купувача „Инерком“ разпространиха съобщение до медиите, в което се казва, че те са изненадани от решението на КЗК и ще се запознаят с аргументите ѝ, след което ще вземат решение дали да обжалват.

Свързани статии:

Инерком: Изненадани сме от решението на КЗК да спре сделката с ЧЕЗ
"Инерком": Изненадани сме от решението на КЗК да спре сделката с ЧЕЗ
Изненадани сме от решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да забрани концентрацията между "Инерком България" ЕАД и дружествата от групата на ЧЕЗ в България. Това се казва в официално прессъобщение на "Инерком България". От дружеството заявяват още, че внимателно ще анализират мотивите за решението на държавния регулатор и в следващите дни ще обявят както становището им във връзка със забраната, така и последващите действия, които компанията ще предприеме.
Антимонополната комисия забрани на Инерком да купи ЧЕЗ
Антимонополната комисия забрани на "Инерком" да купи ЧЕЗ
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) забрани на българската компания "Инерком" да купи доставчика на ток ЧЕЗ в Западна България. Проверка на ведомството е показала, че сделката може да доведе до изкривяване на конкурентния пазара у нас. Решението на антимонополистите не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.
Чете се за: 00:50 мин.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?