Работна група ще предложи до 30 юни на парламента варианти за оборудването на АЕЦ Белене. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова инспектира изграждането на съоръженията, необходими за съхранение на доставеното оборудване за централата.
На площадката в "Белене" вече е доставено почти цялото платено от българската държава оборудване, включително и двата реактора. Чакат се още само два парогенератора. Миналата седмица са били доставени материалите, свързани с преконсервацията. Според министър Петкова оборудването се съхранява според изискванията на производителя. Работна група в министерството вече прави анализи и разработва различни варианти за реализация на оборудването, които ще предложат на парламента до 30 юни. Според Петкова има всички предпоставки проектът "АЕЦ Белене" да бъде реализиран на пазарен принцип без държавни гаранции.
Теменужка Петкова, министър на енергетиката: Аз мисля, че е дошло време наистина всички ние като нация, като народ, да мобилизираме сили, експертен потенциал, така че да намерим най-доброто решение за България. Виждате, разполагаме с оборудване, платили сме над 3 милиарда лева за този проект. Трябва да се намери най-добрият вариант, така че парите на българските данъкоплатци да се използват по най-добрия начин.
Във връзка със сделката с ЧЕЗ министър Петкова отбеляза, че около нея е била създадена изкуствена истерия и припомни, че електроразпределителните дружества са приватизирани преди 15 години със специална стратегия на тогавашните правителство и парламент.
Теменужка Петкова, министър на енергетиката: И изведнъж някой се опита да прехвърли върху настоящето, върху нашето правителство и върху политическа партия ГЕРБ някаква вина за някакви, така, приватизации в миналото. През далечната 2003-та година, само да припомня, ПП ГЕРБ дори не е съществувала.
Министър Петкова допълни, че сега юристи на три български министерства изготвят анализи за възможностите държавата да участва в сделката с ЧЕЗ, за да се защити по най-добрия начин националният интерес.