Работодателите трябва да насърчават служителите си да даряват кръв. Това стана ясно по време на кампанията „Кръвта не е за продан – тя е подарък“ в Университетската многопрофилна болница в Русе. Акцията под този наслов се провежда за втора поредна година в града. По време на миналогодишното ѝ издание 51 души дариха безвъзмездно кръв.
Виктор Стоянов днес дари кръв за 43-и път. Превърнал е кръводаряването в мисията на живота си. Редовно се среща с ученици, за да им разкаже колко е важно да си безвъзмезден кръводарител.
Виктор Стоянов – безвъзмезден кръводарител
„Емпатията е кръвта на обществото. В България за изминалата година имаме 166 650 кръводарявания при необходимост от 357 700 – близо два пъти е разликата.“
Проблемът обаче е, че дори човек да пожелае да дари, работодателят му може да не прояви разбиране и това да откаже кръводарителя.
Стела Кръстева – връзки с обществеността в УМБАЛ – Русе
„Ако има хора в частните фирми и в предприятията, които искат да направят това, те невинаги срещат подкрепа от страна на ръководството си, че ще получат това, което им се полага по закон – тези дни платен отпуск.“
Затова от здравното заведение призовават всички работодатели да бъдат съпричастни, защото всеки в живота си може да се сблъска с необходимост от кръв – за себе си или за свой близък. Освен това според специалистите единственото решение на проблема с търговията с кръв е именно доброволчеството.
Стела Кръстева – връзки с обществеността в УМБАЛ – Русе
„В закона е казано, че е незаконно да се търгува, но никой не може да накара хората, които всъщност си плащат на търговците пред болницата, да дадат показания примерно в полицията или да подадат сигнал. Единственото, което можем да направим, е да не ги допускаме на територията на болницата, което сме направили с вътрешен правилник.“
Акцията по кръводаряване в болницата продължава до 8 декември включително.