ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Турски военни избягаха в Гърция

bnt avatar logo от Катя Пеева
A+ A-
Чете се за: 00:27 мин.
По света

След опита за преврат осем турски военни избягаха с хеликоптер в Гърция и поискаха политическо убежище там. Гръцките власти ги арестуваха, а хеликоптерът Блекхоук ще бъде върнат своевременно. Анкара настоява за незабавна екстрадиция на военните. Как в Гърция гледат на политическите сътресения в Турция - вижте в прякото включване на кореспондента на БНР Катя Пеева.

Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

Това, което Атина не желаеше да бъде въвлечена по някакъв начин в събитията в Турция, се случи. Оказа се, че приземилите се в Александруполис 8 души с военен турски хеликоптер са бивши военни в турската армия. Те са задържани в полицията, а утре ще бъдат изправени пред прокуратурата. Обвинени са в нелегално влизане в Гърция, но те вече подадоха искане за политическо убежище.

В отговор на искането на Анкара лицата да бъдат предадени на турските власти говорителят на гръцкото правителство каза, че в най-скоро време ще бъде върнат хеликоптерът, но по отношение на военните Гърция ще спази Женевската конвенция.

Според юристи поне месец ще отнеме да се разгледа искането им за убежище, а решението зависи от два фактора - от една страна са нарушили конституцията на Турция с участие в метежа, а от друга връщането им в Анкара поставя животът им на риск, така че всичко е в ръцете на гръцкото правосъдие.

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?