Решението на американския президент Доналд Тръмп да признае израелския суверенитет над Голанските възвишения предизвика гневни реакции от страна на Турция в понеделник.
„Това злополучно решение, което представлява тежко нарушение на международното право, по-специално на Резолюция 497 (1981) на Съвета за сигурност на ООН, показва, че администрацията на САЩ продължава с опитите си да бъде част от проблема, а не част от решението в Близкия изток”, се казва в изявление на външното министерство.
Решението на Тръмп е "напълно невалидно" за Турция и за отговорните членове на международната общност, които отдават значение на териториалната цялост на Сирия и на всички страни в региона, се казва в изявлението.
То призовава международната общност да спазва основните принципи на Хартата на ООН и резолюциите на Съвета за сигурност на ООН "вместо да дестабилизира региона с безсмислени опити да се оправдаят израелските актове срещу международното право".
По-рано в понеделник американският президент Доналд Тръмп подписа президентска прокламация, която официално признава високопланинските терени на границата със Сирия като израелска територия по време на среща с израелския премиер Бенямин Нетаняху в Белия дом.
;Турският външен министър Мевлет Чавушоглу заяви, че САЩ "отново пренебрегват международните закони, но това решение никога няма да легитимира анексирането на Израел".
По-късно, в южната провинция Анталия Чавушоглу каза, че подписът на Тръмп "е подарък за Нетаняху, който е в беда преди изборите".
Говорителят на турския президент Ибрахим Калин каза, че решението "точно когато Израел бомбардира Газа, е проява на антимирен манталитет".
Израел превзе Голанските възвишения от Сирия по време на Шестдневната война през 1967 година. Страната заема приблизително две трети от по-широките Голански възвишения като фактически резултат от конфликта. Държавата пристъпи към официално присъединяване на територията през 1981 г. - действие, единодушно отхвърлено тогава от Съвета за сигурност на ООН.