В Русенския университет гимназисти се обучаваха как да създават приложения за виртуална реалност. Инициативата е на катедра "Телекомуникации" и се реализира в рамките на програма "Знание и растеж" на Фондация "Русе-град на свободни дух", с подкрепата на Фондация Еконт.
Как да боравят с 3D скенер и 3 D принтер? Това бяха само част от знанията и уменията, които придобиха средношколците по време на лекциите. Гимназистите научиха и как се дигитализират артефакти и културно-исторически ценности.
Миряна Иванова - ученичка от 8 клас: Аз и още няколко съученици от моя клас сме се записали на едно състезание точно за създаване на приложения с добавена реалност и мислим знанията, които научихме днес да ги използваме там.
Кристиян Вълчев - ученик в 8 клас: Отначало ми беше интересно да науча как става този номер с дигиталното сканиране и сега след като знам, ще го пробвам.
Диана Кинанева - доктор в катедра "Телекомуникации" към Русенския университет: Искаме да им покажем как се развиват информационните и комуникационни технологии и къде могат да бъдат приложими те.
Йордан Райчев - докторант в катедра "Телекомуникации" към Русенския университет: Знанията и уменията могат да бъдат приложени в различни области. Най-вече в областта на IT сферата. Също така ще са едно високо стъпало за придобиване на една висока квалификация и опит при кандидатстване във висшите учебни заведения.
Поради големия интерес към обучението, от катедра "Телекомуникации" ще продължат да организират открити лекции за всички гимназисти, изкушени от високите технологии.