Оловен печат от 11-и век с изображение на Свети Никола е част от най-новите находки на археолозите, които продължават проучванията в раннохристиянската епископска базилика в центъра на Пловдив. Сред експонатите са още множество монети и керамични съдове от Средновековието.
Вече почти напълно е разкрит атриумът – откритото пространство на голямата базилика. Намерените йонийски и кемферов капители дават сведения за изключително богат архитектурен ансамбъл. Археолозите в дълбочина проучват и помещенията на запад от централната част. Там констатират по-ранен строителен период.
Жени Танкова - археолог
"Имаме работна хипотеза, но малко се въздържаме. Искаме да уточним нещата, за да можем да конкретизираме функцията на тези помещения. Като датировка те са някъде втори-трети век."
Помещенията са принадлежали на сграда, която в последствие е била приобщена към комплекса и са били покрити с мозаечен под. От тази част на базиликата е и друга аткративна находка – отводнителен канал.
Жени Танкова - археолог
"Имаме данни, че е имало чешма, фонтан и тези водни съоръжения са отводнявали, обирали са отпадните води от тези структури."
Открити са още интересна елипсовидна колона и фриз с глава на бик, който е по-ранен от самата Базилика. Вероятно от римската епоха.