Защо темата за бежанската криза разедини лидерите на страните от ЕС? Как Унгария похожда към миграционната вълна и притеснява ли я заканата на част от Европа да последват санкции, заради одобреното от правителството на Виктор Орбан ново законодателство, което заплашва със затвор до една година хората, които помагат на мигранти.
This is a modal window.
Господин Сиярто, бежанската криза и политиките на различните страни-членки разединиха ЕС. Можем ли да останем единни?
Петер Сиярто, министър на външните работи на Унгария: Длъжни сме да останем единни. Именно в това е силата на ЕС. Ясно е, че сме изправени пред не едно, а множество предизвикателства. Това, че има дебат около бъдещето на ЕС, не е нещо необичайно. Колкoто до въпроса за миграцията, мисля, че с времето стана ясно, че централноевропейските държави сме били прави още преди три години, когато предупредихме, че защитаването на външните ни граници е от огромно значение. Както България, така и Унгария сме направили много по въпроса. Вие изградихте ограда по границата си, мобилизирахте огромен персонал, който да я охранява. Ние навихме същото и можем само да се гордеем, че сме изпълнили всички ангажименти към Шенген, че сме защитили границите си и че не сме допуснали нелегални имигранти да влязат в страните ни и след това да се отправят към други държави от ЕС.Вече всички са наясно, че квотната система е неефективна. Тя се провали и никой в ЕС вече не я подкрепя. Вместо да мислим как да местим бежанците от една държава в друга, трябва да направим така, че в ЕС да се влиза само по легален път. Да помислим как да върнем незаконно пристигналите и как да предотвратим нелегалната имиграция за в бъдеще. Това са въпросите, по които трябва да мислим, а не как да разселваме бежанците.;
А как можем да го направим?
Мнозина твърдяха, че не е възможно да защитим морската си граница, но това не е така. Но Новият италиански кабинет доказа, че е възможно - казаха, че няма да допуснат кораби с бежанци да акостират на техни пристанища. Това изцяло промени правилата на играта. Време е европейските лидери да признаят, че стига да има желание, защитаването на външните ни граници е напълно възможно.
Унгария често е критикувана за миграционната си политика. ЕК обсъждаше дали да не задейства член 7-ми срещу Будапеща.
Унгария е държава, в която патриотизмът е силно изразен и това се вижда и в политиката ни. Не крием, че приемаме миграцията като риск за сигурността. Винаги сме били против подхода на либералите, които твърдят, че миграцията е нещо хубаво, че на практика е най-хубавото нещо, което се е случвало на този свят. Ние не сме съгласни. Никога не е имало по-голяма опасност от терористични нападения в ЕС, отколкото в момента. Има 1.5 млн души, влезли незаконно в Европа, създават се паралелни общества, държава в държавата. Това е опасен феномен в сърцето на Европа. Критикуват ни, защото не се страхуваме да кажем открито това, което мислим, директни сме и назоваваме проблемите такива, каквито са.;
Какви други проблеми бихте посочили в ЕС?
27-те са изправени пред немалко предизвикателства и те далеч не са само миграцията и заплахата от тероризъм. Важни и все още неразрешени въпроси са този за ситуацията в Украйна, за са отношенията ЕС-Русия, енергетиката.
Нека не забравяме и Брекзит. Напускането на Великобритания ще нанесе огромни щети на ЕС. Великобритания беше силен застъпник на суверенитета на страните-членки, нещо, на което и ние в Централна Европа държим. Съжалявам, че напускат. Сега трябва да видим как ще продължим без тях.
Великобритания напуска, но Западните Балкани поеха по пътя към членството. Многократно сте казвали, че трябва да бъдат приети възможно най-скоро, но кога това би било реалистично?
Вярваме, че колкото повече сме, толкова по-силни сме. Унгария е твърдо за разширяването. Искаме скоро да видим ЕС във формат 28, 29, 30 и то възможно най-скоро. Разширяването в посока Западни Балкани е в интерес на цяла Европа - както за икономиката, така и за сигурността. 2025-та е прекалено далечен срок за Сърбия и Черна Гора. Преговорните глави с тези две държави трябва да бъдат отворени още тази година и да бъдат приключени възможно най-скоро, за да ги видим като членове на ЕС. Наясно сме, че на Балканите има продължаващи исторически спорове, които и до днес пораждат напрежение, но най-добрият начин да ги разрешим, е като дадем на тези държави изцяло нова перспектива. Защо тя да не бъде европейска или евроатлантическа?
А Македония?
Темата за Македония е много по-сложна. Знаем скорошните развития там. Още другата седмица ще ги поканим за членство в НАТО. Мисля, че трябва този лов на вещици сред настоящи и бивши управляващи трябва да спре. Но в крайна сметка това е техен вътрешнополитически проблем. Уверен съм, че ще извървят своя път към НАТО и ЕС съвсем скоро.