ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

В „Денят започва“: Преди гласуването на модернизационните проекти за армията

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:45 мин.
По света

В студиото на „Денят започва“ гостуваха депутатите Владимир Тошев от ПГ на ГЕРБ, Петър Витанов от ПГ на БСП за България, Милен Михов от ОП и Андон Дончев от „Воля“, които обсъдиха двата проекта за модернизация на въоръжените сили, които ще бъдат гласувани от НС днес - за нов боен самолет за ВВС и нова бойна машина за Сухопътни войски.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Въпросът за модернизацията на армията е надпартиен, заяви Владимир Тошев от ПГ от ГЕРБ, който изрази надежда мнозинството за за приемане на инвестиционните проекти да бъде като за приемане на конституция. Милен Михов от ОП определи подкрепата на опозицията по въпроса като отговорно отношение.

      Подкрепата на БСП не е бланкетна, а е подкрепа на философията и концепцията на разработките, заяви Петър Витанов от БСП. Всяко забавяне на модернизацията на Българската армия затруднява конституционно вменените ѝ задължения. Той напомни, че летателният ресурс на сегашната бойна авиация от МиГ-29 е към края на експлоатационния си живот и модернизацията ѝ ще струва повече, отколкото да се придобие нов. Подкрепата на БСП е на първо четене, ако не се оправдаят съмнения за предопределеност. БСП може и да не подкрепи ратификацията на договорите, заяви Витанов.

      От „Воля“ са против инвестиционните проекти, защото имат други приоритети, обясни Антон Дончев от „Воля“ и са главно против покупката на бойни самолети, тъй като те не са отбранително съоръжение. Той цитира доклада на ДАНС за нациноалната сигурност, според който няма заплаха по въздух.

      ;

      Петър Витанов от ПГ на БСП заяви, че в проекта за нов боен самолет има потенциални доставчици, които не отговарят на зададените критерии като финансова рамка. За пример той посочи френските „Рафал“. Друго подобно противоречие според него е варианта за втора употреба F-16, които надвишават 50% от календарната си експлоатация. Това по думите му означава, че реалният избор на страна-доставчик и модел самолет е доста по-малък от представения.

      „Големият избор означава по-голяма конкуренция и по-добри резултати по време на преговорите“, репликира Милен Михов от ОП. Цената на въоръжението винаги е свързана с политиката и избора на бойни самолети е съюзнически въпрос, допълни той.

      Одобрението на разходи на Министерството на отбраната от над 100 млн. лв. е едно от най-големите постижения на българската демокрация, заяви Владимир Тошев от ПГ на ГЕРБ. Той допълни, че при избора на бойна машина за пехотата се дава възможност българската икономика да се включи.

      Антон Дончев от „Воля“ напомни, че през 2007 г. от служба е извадена голяма бройка МиГ-23 с голям летателен ресурс.

      ;

      Това е най-мащабната програма за модернизация на армията от 30 години насам, заяви Милен Михов. Според него при всеки такъв проект има съпротива, но отхвърли като „внушения“, че инвестициите в армията са ненужни, при положение че България е член на НАТО.

      Петър Витанов от ПГ на БСП заяви, че за разлика от преди десет години, сега проектът за закупуване на нов боен самолет е приоритетен, а тогава е закупен голям брой спомагателна авиационна техника като хеликоптерите „Кугър“ и „Пантер“, учебните самолети „Пилатус“ и военнотранспортните „Спартан“.

      ;

      Проектът за нова бойна машина се състои в закупуването на лиценз, за да се сглоби тя в България, заяви Милен Михов. Подобно ще положението и с проекта за модернизация на Флота, допълни Тошев.

      Проектът за нова бойна машина на пехотата е далеч по-неясен от този за авиацията, заяви Петър Витанов.

      За пореден път опозиция и управляващи са се „прегърнали“ в името на ненужни харчове, заяви Антон Дончев от „Воля“. Той изрази мнението на групата си, че проектите за модернизация следва да се разделят на части. Ако бойната машина за Сухопътни войски се произвежда в България, от „Воля“ са готови да обсъдят възможността да подкрепят проекта.

      Свързани статии:

      Депутатите отложиха гласуването на програмата за модернизация на армията
      Депутатите отложиха гласуването на програмата за модернизация на армията
      Депутатите отложиха за утре гласуването на програмата за...
      Чете се за: 01:06 мин.
      От Воля обмислят дали да поискат оставката на Каракачанов
      От "Воля" обмислят дали да поискат оставката на Каракачанов
      От партия ,,Воля" ще поискат оставката на военния министър Красимир...
      Чете се за: 00:46 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?