ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Владимир Чуков: България трябва да очертае какво означава "радикален ислям"

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:01 мин.
По света

Профилът на извършителя на атентата в "Шарли Ебдо" от 2015 г., на атентата в Париж в края на същата година и на атентата в Ница е един и същ. Сходен е и профилът на атентатора от Страсбург. Това е част от френското гето, което е неконтролируемо. Това коментира в Сутрешния блок на БНТ арабистът проф. Владимир Чуков.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Нападателят от Страсбург има "впечатляваща" криминална биография - 27 произнесени присъди, 67 привиквания в полицията и 5 години от 29, които е излежал в затвора - във френски и в немски затвори. Остава неясно къде се е случила неговата радикализация, допълни Чуков.

      В отговор на въпрос какво кара тези хора да се радикализират, Чуков коментира, че от гетото може да се очаква всичко: "Той се чувства недооценен, маргинализиран. Неговите доходи идват от обири. Специализирал е в банкови обири".

      Нападателят е бил част от списъка за наблюдение на хора, склонни към терористични действия, но на ниско ниво и не е бил наблюдаван от френските служби. Той е бил специалист по обири и до този момент не е имал джихадистки прояви.

      Проф. Владимир Чуков: Носителите на картончетата с "S" са общо 26 000, а 10% от тях са от Страсбург. Френските джихадисти, контингент от 1500 души, които са отишли в Сирия и Ирак, от които някои са се завърнали, 50 човека са от Страсбург. Това е заради местоположението на Страсбург.

      До този момент надделява мнението, че мотивацията не е терористична, но поведението е на терорист, каза още Чуков.

      Проф. Владимир Чуков: Затворите са един от конвенционалните източници за радикализация. Много често на такива места ще намерите радикали, които влияят на други затворници, особено когато са младежи, когато те са маргинализирани и попиват.

      Относно изследванията на атентаторите в Париж през 2015 г. Чуков заяви, че тези хора имат желание да бъдат част от френската държава - страната не може да обгърне цялата периферия.

      Проф. Владимир Чуков: Историята с "жълтите жилетки", според мен, има нещо сходно. Периферията, която е далеч от центъра, много силен център, който много неравнопоставено изгражда съотношенията между управляващи и управляеми.

      България много ясно трябва да очертае какво означава радикален ислям и да се намери правилна интерпретация. Това е един процес, който търпи развитие, заяви още Владимир Чуков.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?