Жители на квартал "Красна поляна" излязоха се събраха на кръстовището на булевардите "Никола Мушанов" и "Добротич" и определиха мерките на Столичната община като недостатъчни.
С маски на лицата, жителите на "Красна поляна" призоваха да се съборят всички виетнамски общежития, които според тях са основен източник на замърсяването в квартала. Събарянето на постройките започна. Три от тях вече са в историята. Живеещите в останалите девет обаче все още не са изселени. А кога ще се случи това, все още от Общината не могат да кажат.
Мария Панчева - Инициативен комитет "Красна поляна": "Тук започва лек смог, който продължава до "Овча купел" точно защото от гетата ни обгазяват от боклуците, които горят."
Емил Димитров: "Те си горят каквото си искат горе. В околностите има пунктове, които продават стара дървена дограма, с боите. 60 лева кубик, няма закон за това нещо и те си го правят."
Като опит да бъде решен проблемът, от следващия отоплителен сезон се въвеждат изисквания за въглищата и брикетите. Пет измервателни станции в столицата следят за замърсяването на въздуха. През последните дни те отчитат, че качеството на въздуха в София се е подобрило.
Емил Димитров: "Стойностите при нас редовно минават 1400, а това е отровен въздух."
Мария Панчева - Инициативен комитет "Красна поляна": "Едната от станцията, която се намира в "Дружба", където е много проветриво да се измести тук при Виетнамските общежития."
Велизар Илиев: "Не се усеща особена разлика. Това е не само мое мнение, а всеобщо на всички, които сме тук."
Две седмици пак имахме дихателни проблеми и дишането е затруднено не само на децата, дори и на възрастнтие хора.
Над 100 са мерките, които ще се обсъждат на заседанието на екологичната комисия на Столичната община следващия вторник. Прогнозите на климатолози са, че до 20-ти януари няма опасност от наднормени количества замърсители. Това обаче не успокоява жителите на "Красна поляна", които планират през следващите дни отново да излязат на протест.