Събрание на жителите на пловдивското село Труд срещу централата за преработка на биомаса, която замърсява въздуха в района, се провежда в този момент. Хората се събират, за да обсъдят инвестиционното намерение на ръководството на обекта за разширяване на дейността на централата. С повече подробности по темата от село Труд включваме репортера Антоанета Чакандракова.
Събранието на жителите е свикано от община “Марица” и кметството на село Труд. На него присъстват много хора, които са обезпокоени от работата на централата, която според тях замърсява въздуха в региона. Централата е изградена през 2014-та година, намира се съвсем близо до къщите на хората. В нея се преработват силаж и оборски тор за биомаса. Това подлага жителите на Труд на неприятна миризма, много шум и вибрации от преминаване на тежкотоварните автомобили покрай къщите им. В редица репортажи, включително и в предаването “Абсурдите” сме ви информирали за безпокойството на хората, които настояват централата да бъде затворена или преместена. За две години жителите на село Труд блокираха 4 пъти главния път Пловдив–Карлово с настояване дейността на централата да бъде спряна. В селото беше поставена и мобилна станция на регионалната екоинспекция, която не показа завишени количества на вредни емисии във въздуха. С дейността на централата на място се запознаха и омбудсманът Мая Манолова и министърът на околната среда и водите Нено Димов. Преди около месец той се срещна с протестиращите жители и обеща да бъде направена нова Оценка за въздействие на околната среда, каквато не е била изготвена още преди изграждането на централата. Какви са притесненията на хората, вижте в следващото видео.
Екипът ни се свърза с инвеститора на централата Якоб Джаров, който заяви, че това инвестиционно намерение не означава ново строителство, а разширяване на суровинната база. И даде за пример, че в момента се преработва силаж и оборска тор, а намерението е да се обработват и негодни плодове и зеленчуци. Относно липсата на оценка за въздействие на околната среда, ръководството заяви, че това е била преценката на екоминистерството и всички подобни инсталации в България нямат такава оценка. По думите му дейността на централата е напълно законна – това показали многото проверки от различни институции. Жителите искат пълно разглеждане на експертно ниво на технологичната документация на инсталацията и изправността на съоръженията, които са на площадката. Как премина събранието, ще ви покажем в регионалните новини в 21.00 часа.