Доходът за издръжка на едно тричленно семейство е със 122 лева повече през март в сравнение с март 2024 г.
2738 лв. е необходимата сума за издръжка на месец на тричленно семейство - двама възрастни и едно дете до 14 години. Това сочат данни на КНСБ за първото тримесечие на тази година. За един човек нужната сума е 1521 лева. А потребителската кошница от 20 жизнено важни стоки към март е поскъпнала с 5% на годишна база.
Андрей и Златка Семови са от Стара Загора, но вече 11 години продават на сергия на един от столичните пазари. От тук идват единствените им доходи за издръжка. Имат момиче на девет години.
Андрей Семов, търговец: "3000 лв. изкарваме на месец. Печалбата ни е 100 лв на ден - мъж и жена общо 3000 лв. за цялото семейство, което е крайно недостатъчно, едва свързваме двата края."
Златка Семова, търговец: "За да е добре детето работим повече. По цял ден сме тук, включително събота и неделя."
Андрей Семов, търговец: "Отказваме се от много неща. Гледаме повече за детето да има и главно то да бъде задоволено. За 3-членно семейство нормалния доход е между 5 и 6 хил. лева месечно, за да живеем нормално."
Според семейство Семови хората са все по затруднени финансово и купуват все по-малко плодове и зеленчуци. Данните на КНСБ за инфлацията сочат, че през февруари тази година тя е 3,9 процента по-висока в сравнение с инфлацията през февруари миналата година.
- Всичко полека се вдига, постепенно.
- Обикновено след празници цените падат. Но сега не е така. Днес краставици, домати - много са скъпи.
За последната година най-голямо е поскъпването при кравето масло, хляба и зърнените храни, плодовете, млякото и млечните продукти, рибата и рибните продукти. С 5% по-скъпо вече купуваме продуктите от малката потребителска кошница.
Любомир Костов, КНСБ: "У нас с минималната работна заплата може да си купите девет пъти тази малка потребителска кошница от 20 стоки и услуги докато в съседна Румъния това може да го направи един работещ на минимална заплата в Румъния е 16,8 пъти, като тук говорим за близо два пъти разлика. Преди година в Румъния е било 15,2 пъти докато в България 8,2 пъти. Това означава,че освен като брой, който можем да си купим тази малка кошница и като темп на изменение изоставаме от съседна Румъния."
Пламен Димитров, председател на КНСБ: "КНСБ от много време иска хоризонтална политика за доходите поне 10% минимално увеличение на всички заплати на тези, които плаща правителството, за да може и частния сектор в този горещ пазар на труда да следва това увеличение, за да може да конвергенция между доходите към цените."
Социалният министър Борислав Гуцанов коментира исканото 10% увеличение на доходите с думите, че в рамките на текущия бюджета това е невъзможно. Престоят срещи на експерти от КНСБ с отговорните институции, включително и с финансовия министър Теменужка Петкова. Ако няма резултат, синдикатът готви ефективни протестни действия в страната.