Бизнесменът и предприемач Крейг Кохон решава да извърви 4000 хиляди километра от Лондон до Истанбул. В основата на приключението му стои еко кауза. Той е вече е към края на пътешествието си, а от два дни е в България.
В "Денят започва" канадецът от американски произход разказа за похода си, с който цели да припомни на хората за климатичните промени и да им покаже различни решения за премахване на въглероден диоксид.
153-дневното пешеходно пътешествие на Крейг Кохон започва през януари от Лондон. Очаква се да стигне до Истанбул на 5 юни навръх рождения си ден. По пътя в различните държави той се среща с политици, местни граждани и хора от бизнес средите. Опитва се да разбере каква е грижата за околната среда в различните държави.
"Влакове с въглища в Германия, в Белград горят въглища. Видях купища пластмасови отпадъци в Сърбия и България. Мисля, че замърсеността на въздуха в София е ужасна, а това е нездравословен начин на живот. Вашите баба и дядо може би на село живеят прекрасно", казва Кохон.
Твърди, че е първият човек, изчислил, че от раждането си досега е оставил отпечатък от над 8000 тона въглероден диоксид в природата. Това е и причината миналата година да даде над 1 милион долара от пенсионния си фонд за проекти, свързани с премахването на въглерода.
"Аз трябва да уча, за да вдъхновя повече хора. Поне по един човек на ден и то просто да мисли малко по-различно за околната среда - това ще е постижение", споделя пътешественикът.
Мотивация по пътя за него е свободата да няма граници. Целта му е да вдъхнови хората да използват велосипедите си, да карат електроавтомобили, а когато летят, да купуват кредити за премахване на въглеродните емисии.
"Истинският въпрос е, че ако имаме нефтен разлив около брега на България веднага ще се включи държавата, а цялото общество ще бъде накрак. Ние имаме подобен разлив, но той е в небето и затова трябва да го изчистим", каза Крейг Кохон.
След като отпразнува 60-тия си рожден ден и краят на пътешествието ще продължи мисията си, но с по-малки походи извън Европа.
За неговата кауза за премахването на въглеродния диоксид от атмосферата - вижте във видеото.
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube