Англия развали прокобата на дузпите и е на 1/4-финал

англия развали прокобата дузпите финал
17:03, 03.07.2018
Чете се за: 02:43 мин.
Световен футбол

Англия е последният четвъртфиналист на Световното първенство. „Трите лъва“ отстраниха драматично Колумбия с 5:4 след изпълнение на дузпи и в спор за място на полуфиналите ще играят срещу Швеция.

Редовното време на мача на стадион „Спартак“ завърши наравно 1:1. Островитяните поведоха с гол от дузпа на Хари Кейн в 57-ата минута, но в 3-ата минута на добавеното време Джери Мина изравни.

В двете продължения по 15 минути попадение не падна и така се стигна до дузпи.

В тях първи пропуснаха англичаните, след като Джордан Хендерсън сгреши, но след него същото стори Матеус Урибе. Решаващ пропуск в последното завъртане направи Карлос Бака, а Ерик Дайър донесе успеха за "трите лъва".

-----

Още от самото начало Англия взе инициативата в мача и беше по-активният отбор, като в 5-ата минута Ашли Йънг реши да пробва вратаря Оспина, който обаче внимаваше и спаси.

В следващите 20 минути и двата отбора създадоха по няколко добри атаки, но нито една от тях не завърши с точен изстрел към вратите.

Нервите на терена се изостряха и пет минути преди края на първото полувреме дойде първата критична ситуация. Вилмар Бариос удари с глава в гърдите Джордан Хендерсън, който се строполи на земята. Съдията реши, че постъпката на колумбиеца заслужава жълт картон.

Във втората добавена минута на полувремето Кинтеро получи кълбото на чудесна позиция на дъгата и стреля коварно, но Пикфорд улови.

В 54-ата минута съдията Марк Гайгер отсъди дузпа, тъй като Карлос Санчес задържа с ръце тръгващия да атакува топката Хари Кейн при центриране от корнер. За втори път Санчес предизвика дузпа, след като в мача с Япония в групата игра с ръка. Хари Кейн вкара с техничен, но и малко рисков удар в средата на вратата.

След тази дузпа нервите наистина взеха връх и в рамките на 15 минути съдията Гайгер показа пет жълти картона, в опитите си да успокои обстановката. В една атака англичаните искаха втора дузпа, но по-скоро Деле Али трябваше да получи картон за симулация.

В 82-ата минута Колумбия пропусна най-чистото си положение, след като тимът направи контраатака трима на двама. Резервата Бака подаде на нахлуващия на празно пространство Хуан Куадрадо. Той обаче вместо да търси пас към изостаналите Бака и Фалкао, предпочете да стреля и изпрати топката от 10-12 метра високо над гредата.

В края на мача двата отбора направиха по една офанзивна смяна, но колумбийците имаха поводи за радост. Най-напред Матеус Урибе стреля от близо 30 метра, изненада вратаря Пикфорд, който обаче все пак изби топката в ъглов удар. При корнера в 3-ата минута на допълнителното време Куадрадо изкупи грешката си при пропуска в 81-ата и центрира перфектно на главата на Джери Мина, който прати топката под гредата. Там беше застанал Кийрън Трипиър, но нито той, нито вратарят Пикфорд успяха да извадят острата топка.

В първите допълнителни 15 минути отборът на Колумбия, носени от ентусиазма от изравнителния гол, беше по-активен. Мюриел и Фалкао бяха съвсем близо до ситуации за стрелба, но така и не намериха път към вратата. В 112-ата минута Дани Роуз проби от ляво и опита нещо средно между центриране и удар. Топката застрашително мина край страничната греда. Минута по-късно Лингард се размина с топката след центриране на Варди.

При наказателните удари Джордан Хендерсън пропусна третата за Англия, но Колумбия изтърва пък следващите две и така с решителното изпълнение на Ерик Дайър англичаните отиват в следващата фаза.

Колумбия – Англия 4:5 (1:1 в редовното време и продълженията)

3:4 Ерик Дайър - гол

Колумбия: Давид Оспина, Джери Мина, Карлос Санчес (79- Матеус Урибе), Дависон Санчес, Радамел Фалкао, Сантяго Ариас (115- Кристиан Сапата), Вилмар Бариос, Йоан Мухика, Джеферсон Лерма (62- Карлос Бака), Хуан Куадрадо, Хуан Кинтеро (88- Луис Мюриел)
Селекционер: Хосе Пекерман

Англия: Джордан Пикфорд, Киърън Трипиър, Кайл Уокър (113- Маркъс Рашфорд), Джон Стоунс, Хари Магуайър, Джеси Лингард, Джордан Хендерсън, Деле Али (81- Киърън Дайър), Ашли Йънг (102- Дани Роуз), Рахим Стърлинг (88- Джейми Варди), Хари Кейн
Селекционер: Гарет Саутгейт

Жълти картони: Сантяго Ариас, Вилмар Бариос, Карлос Санчес, Карлос Бака, Радамел Фалкао (Колумбия); Джордан Хендерсън, Джеси Лингард (Англия)

Съдия: Марк Гайгер (САЩ)

Още Световен футбол

Наводненията в Бразилия отложиха двубои от Копа Либертадорес и Копа Судамерикана
12:41, 05.05.2024
Чете се за: 01:07 мин.
Лионел Меси направи рекордните в историята на Мейджър Лийг Сокър пет асистенции при победа на Интер Маями
10:18, 21.04.2024
Футболната асоциация на Палестина поиска ФИФА да изключи Израел от структурите си
13:09, 18.04.2024
Чете се за: 03:25 мин.
Ромарио поднови кариерата си на 58 години, за да играе в един отбор със сина си
07:54, 18.04.2024
Фелипе Андерсон подписа предварителен договор с Палмейрас
10:19, 16.04.2024
Страхотен гол на Лионел Меси помогна за успеха на Интер Маями пред рекордна публика в Канзас Сити
10:09, 14.04.2024
Чете се за: 04:00 мин.