This is a modal window.
Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев коментира за предаването "Бизнес.БГ" критиките към новия бюджет.
Цялото интервю на Илина Бисерова вижте във видеото
Той посочи, че за първи път се прави и предлага макрорамка, която не стъпва на прогнозни данни, а на реални отчетни показатели. По думите му не се очаква инфлацията у нас да прехвърли 10%.
"Инфлацията е в рамките на процент и половина - два от това, което е в еврозоната. За следващата година очакваме проинфлационна среда - и от ЕЦБ, и от федералния резерв на Щатите беше сигнализирано. Наистина се движим в диапазон 5 - 6 - 7, максимум до 8%", обясни Василев.
Очаква се средногодишната инфлация в рамките на следващата година да бъде между 6 и 7%.
Използван е и консервативен подход при определяне на приходните параметри в план сметката за тази година.
"Всъщност бюджетът, който внасяме, за първи път стъпва на реални отчетни данни. Досега бюджетите винаги са стъпвали на прогноза какво ще се случи към края на годината и на база на това прави бюджетът за догодина", коментира Василев.
В момента са заложени приходи, които са сравнително консервативни, защото се отчитат ръстът на икономиката, инфлацията както и подобрената събираемост.
"Растежът е около 4,8 на сто. А инфлацията е заложена между 5 и 6%. Дефицитът, който е предвиден по бюджета, без ковид мерките, е 2,5%, с ковид мерките излиза около 4%", допълни министърът.