България завърши наравно с Полша във втория си мач за деня на световното отборно първенство по шахмат за жени

държавните първенства класически шахмат мъже жени завръщат двегодишна пауза
22:51, 07.09.2023

Българският национален отбор по шахмат за жени направи реми срещу домакина Полша във втория си двубой за деня на световното отборно първенство за дами, което се провежда в Бидгош.

Срещата приключи при резултат 2:2, след като Гергана Пейчева победи с черните фигури Михалина Руджинска, но пък Белослава Кръстева отстъпи на Клаудия Кулон. В другите две партии Антоанета Стефанова и Виктория Радева направиха ремита.

В първия си мач за деня българките се наложиха с 3:1 срещу състава на Китай.

Така, след четири кръга България заема четвърто място в група "В" с 4 точки, колкото има и третият Китай. В последния пети кръг на груповата фаза родният тим среща Германия, който засега е последен в потока с 2 точки.

За четвъртфиналите се класират първите четири тима от всяка от двете група, като за целта България ще се нуждае от поне равенство срещу германките. От групата сигурно място в следващия етап вече имат лидерът САЩ, който е със 7 точки, както и Полша с 5.

В турнира в Бидгошч участват общо 12 отбора, а контролата за игра 45 минути плюс 10 секунди за ход.