Гордана Силяновска с двойно повече гласове от Стево Пендаровски
This is a modal window.
Победа на десните националисти на първия тур на президентските избори в Република Северна Македония. Кандидатът на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова постигна по-висок от очакваното резултат, но не успя да събере над 50% от гласовете и отива на втори тур.
Битката ѝ е с настоящия президент Стево Пендаровски, който получи двойно по-малко гласове от нея. Първият тур на президентския вот очертава нагласите и за парламентарните избори, които ще се проведат заедно с втория тур на 8 май. Сега погледът е насочен към двата албански лагера и в чия подкрепа ще бъдат насочени техните гласове.
Победа на десните националисти на първия тур на президентските избори в Република Северна Македония. Въпреки по-високият от очакваното резултат кандидатът на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова не успя да събере над 50% от гласовете и отива на втори тур.
Битката е с настоящия президент Стево Пендаровски, който получи двойно по-малко гласове от опонентката си. Първият тур на президентския вот очертава нагласите и за парламентарните избори, които ще се проведат заедно с втория тур на 8-ми май. Сега погледът е насочен към двата албански лагера и кого ще подкрепят те.
Скандирания ВМРО и македонски националистически песни. Изборната нощ беше истински празник за досегашната опозиция.
"Искрено не съм очаквала толкова голяма разлика", заяви Гордана Силяновска-Давкова, кандидат за президент от ВМРО-ДПМНЕ.
Разликата между Гордана Силяновска-Давкова и Стево Пендаровски е около 180 хиляди гласа - най-големият резултат, постиган от ВМРО-ДПМНЕ като опозиция, явяваща се на избори.
За десните са гласували 40,20 процента, а за Пендаровски 20% от участвалите в първия тур на президентските избори. Избирателна активност е близо 50 процента.
"Първият кръг от изборите е жълт картон, а той свети. Следващият червен картон трябва да се покаже на 8 май, когато ни трябва убедителен резултат", допълни Християн Мицкоски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ.
Настроението в другия лагер беше мрачно.
"Общата оценка от първия тур - резултатите не са такива, каквито ги очаквахме. От утре е нов ден и започваме срещи с граждани и тръгваме практично от нула", коментира Стево Пендаровски, президент на РСМ.
"Ясно е, че хората ни наказаха и ние го приемаме. Днес е тежък удар за европейската перспектива на Македония, но все още не е късно да се смени ситуацията", добави Димитър Ковачевски, лидер на СДСМ.
И албанците празнуваха снощи при засилено полицейско присъствие на площад Скендерберг в Скопие. В албанския политически блок издигнатият от коалиция "Европейски фронт", начело с Демократичния съюз за интеграция Буяр Османи, води пред другия албански кандидат Арбен Таравари от албанската опозиционна формация "Заслужава си" с около 35 хиляди гласа.
Християн Мицкоски от ВМРО-ДПМНЕ вече подаде ръка към албанската опозиция за обединение срещу левия СДСМ и доминиращата албанска партия ДСИ.
Максим Димитриевски, издигнат от движението ЗНАМ, получи малко над 9 процента. Той е бивш член на Социалдемократическия съюз на Македония и кмет на Куманово - решаващо е и къде ще отидат сега неговите гласове.
Милош Стоянович: "Най-бих искал да има трета опция, но няма, така че ВМРО-ДПМНЕ е по-малкото зло".
Благой Марковски: "Разликата е голяма, но ще видим какво ще се случи на втория тур, това е политиката".
Единствено през 1999 година тогавашният президент Борис Трайковски успя да обърне вълната на втори тур и навакса разлика от 120 хиляди гласа срещу опонента му Тито Петковски.
Но първият тур от президентския вот очерта ясна тенденция за парламентарните избори - ВМРО-ДПМНЕ се носят на гребена на вълната след годините на реторика, насочена срещу Договора за добросъседство с България и Преспанския договор с Гърция.
Остава неясно дали ще успеят да спечелят на своя страна и албанска фракция, особено след като двата албански блока подписаха декларация да не влизат в управление, което няма да направи конституционни промени.
С тези промени българите трябва да бъдат признати като дял от народ и така да се отвори пътят към начало на преговорите за членство в Европейския съюз.