Баскетболните национали до 16 г. не успяха да се противопоставят на европейския шампион

Момчетата на Янко Янков ще играят за разпределение на местата от 9-то до 16-то на европейското първенство в Илакрион

от Веселин Михайлов
15:15, 13.08.2024
Чете се за: 02:17 мин.
баскетболните национали успяха противопоставят европейския шампион
Снимка: FIBA

Българският национален отбор за момчета до 16-годишна възраст остана далече от четвъртфиналите на европейското първенство в Илакрион, Дивизия А. Съставът на Янко Янков отстъпи пред Испания с 58:104 в осминафинална среща, която се изигра в "Ираклион Арена". Българите се опълчиха до известна степен през втората и третата част, но актуалните европейски шампиони във въпросната възраст не се притесниха от този факт и диктуваха събитията на паркета през целия мач.

Така младите "лъвове" ще играят за разпределение на местата от 9-то до 16-то, а първият им съперник ще бъде загубилия от осминафиналите между Италия и Словения, които ще се срещнат по-късно през деня.

Николас Марина, Маркос Турита и Чиек Диало бяха в основата на ударното начало за символичните домакини, които на бърза ръка се поздравиха с двуцифрена разлика. Българите трудно смогваха на темпото на своите съперници и в края на първата част „фуриите“ се отскубнаха с 22 точки.

Мар Грау и Пау Бермехо се постараха символичните домакини да не намалят оборотите и през целия втори период, за да продължат да се радват на солиден аванс. Символичните гости увеличиха оборотите в нападение чрез Светослав Савов и Валентин Ковачев, но действащите европейски шампиони фиксираха 54:27 на голямата почивка.

През второто полувреме ситуацията се запази идентична и двата отбора доиграха мача.

Валентин Ковачев бе над всички за българския тим с 15 точки. Боян Кьосев завърши с 10.

Хавиер Вигер и Даниел Караско дадоха тон на испанците с по13 точки, като първият има и 7 борби. Диего Ферерас и Жерар Фернандес отбелязаха по 12 точки, Маркос Турита и Чиек Диало добавиха по 10, а вторият остави срещу името си и 10 овладени под двата ринга топки.