Баскетболните национали до 16 г. с трудно начало в Дивизия А на еврошампионата в Гърция

Момчетата на Янко Янков без шанс срещу Литва на старта

15:20, 09.08.2024
Европейски баскетбол
баскетболните национали трудно начало еврошампионата хелакрион
Снимка: FIBA

Българският национален отбор за момчета до 16-годишна възраст стартира с грешен ход своето участие на европейското първенство в Илакрион, Дивизия А. Баскетболистите на Янко Янков отстъпиха пред Литва с 40:97 в мач от първия кръг в група B. В залата на Критския университет българите допуснаха огромно изоставане още в началото и до края мисията им да се върнат в мача се оказа прекалено трудна.

Утре (събота) младите "лъвове" ще имат за съперник Сърбия, като мачът ще стартира от 13:30 часа българско време.

Литовците стартираха силно и не се забавиха с натрупването на двуцифрена разлика, изкована от Таурис Алюконис, Дейвид Якстонис и Емон Зилинскас. Символичните домакини трудно намираха аргументи да отговорят и балтийците се постараха да се откъснат с 18 точки в края на първата част.

Еденас Зилинскас пое щафетата от своите съотборници във втория период и символичните гости продължиха да се радват на солидна преднина. Българите отново нямаха подобаващ отговор и литовският отбор не срещна трудности да фиксира 47:22 на голямата почивка в своя полза.

През второто полувреме не се случи нищо по-интересно и това даде предпоставки на двата отбора да доиграят срещата.

Ив Кастание бе над всички за българския тим с 13 точки и 5 борби.

Таурис Алюконис регистрира 16 точки и 8 борби за литовците. Игнас Стомбергас приключи с 14 и 12 овладени под двата ринга топки, Емилис Зибуда има 12 и 5 овладени под двата ринга топки.