ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Баскетболните националки до 18 г. с нова вярна стъпка на европейското

Чете се за: 02:45 мин.
Спорт

Момичетата на Николай Господинов се доближиха до деветото място на шампионата в Литва.

люксембург u18 българия u18 европейско първенство девойки
Снимка: fiba.com
Слушай новината

Българският национален отбор по баскетбол за девойки до 18-годишна възраст ще играе за деветото място на европейското първенство във Вилнюс и Алитус, Дивизия Б. Баскетболистките на Николай Господинов отказаха Люксембург с 89:75 в мач за разпределение на местата от 9-та до 12-та позиция. В НБА баскетболна школа във Вилнюс българките овладяха инициативата още през първото полувреме и въпреки, че на няколко пъти допуснаха разликата да падне, особено в последната четвърт, удържаха своя съперник за трета поредна и общо четвърта на литовска земя.

Съперникът на българския тим ще стане ясен по-късно тази вечер, когато ще се срещнат Словакия и Азербайджан. Последният двубой на българките на шампионата ще бъде утре (неделя) именно срещу победителя от тази двойка.

Началото се превърна в честа смяна на водачеството. Това обаче не спря символичните гости да стигнат до крехка разлика след 10 минути игра.

Албена Соколова и Мария Цонева затвърдиха тенденцията за българките, които останаха на лидерската роля и постепенно поведоха с двуцифрена разлика в хода на втората част. Въпреки че представителките на Люксембург успяха да стопят изоставането си, но рецитал на Соколова се оказа достатъчен за българският тим да се изстреля на голямата почивка при 46:36.

Символичните домакини направиха опит да върнат интригата при подновяването на играта и донякъде постигнаха целта си, стопявайки част от изоставането си. Точни стрелби на Ина Димова, Елена Георгиева и Соколова направиха така, че българките да си върнат спокойствието, повеждайки с 13 точки в края на предпоследния период.

Стартът на финалната десетка също вървеше в удобно русло за българския тим. Последва нов щурм за отбора на Люксембург и завръщане на интригата, но Ванеса Кокалова, Цонева, Соколова и Димова го спряха на бърза ръка, за да осигурят спокойно доиграване на мача за младите „лъвици“.

Албена Соколова затвърди чудесните впечатления за българките, този път с 25 точки, включително и с 4 точни стрелби от далечна дистанция. Ванеса Кокалова наниза 17 точки, Елена Георгиева остана с 16, Ина Димова финишира с 14.

Дионе Маджо бе над всички за Люксембург с 26 точки, 9 борби и 5 отнети топки.

Последвайте ни

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

ТОП 24

Най-четени

Водещи новини

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?