НОВИНИ

БФБаскетбол сключи партньорство с компанията за цифровизация на спортни данни NBN23

На пресконференцията в столичната зала "Триадица" бяха изкоментирани ползите от взаимното партньорство между БФБ и NBN23.

Ян Ягла, Филип Виденов
Снимка: БФБ
bnt avatar logo
от БНТ , Източник: БТА
20:39, 13.11.2024
Чете се за: 10:05 мин.
Спорт
Слушай новината

Българската федерация по баскетбол официално представи партньорството си с компанията за цифровизация на спортни данни NBN23 на пресконференция по-рано днес в столичната зала „Триадица“, като събитието се проведе под мотото „БФБ 2.0: 360 градуса дигитализация“. На него присъстваха изпълнителният директор на БФБаскетбол Филип Виденов, който съвместява и функциите на президент, Лили Борисова – мениджър иновации и дигитализация към федерацията, и Ян Ягла – директор глобални партньорства и монетизация в NBN23.

В знак на гостоприемство Виденов връчи и символичен подарък на Ягла, с когото са бивши съотборници – потник на националния отбор на България, след което разказа и повече за съвместната работа между двете страни.

„Подписахме договора още в началото на календарната година, но сега успяхме да организираме представянето на партньорството. Вече започна да се случва пълна дигитализация в България, което е следващата стъпка и по тази линия сме една от най-добрите федерации от гледна точка на развитие. Тази дигитализация, която осъществяваме с помощта на NBN23, ще помогне за улесняването на целия процес, свързан с обслужването на един мач. Също така има и апликация SWISH, която е много улеснена за ползване, чисто информационно – и за родители, и за треньори, и за всички фенове в баскетбола“, заяви изпълнителният директор на БФБ.

„Мисля, че партньорството ни с NBN23 е чудесна стъпка към повишаване продуктивността на организацията на баскетболните мачове и съм горд, че сме едни от първите в Европа, които се развиват по този начин. В следващите пет години ще сме част от тази организация, надявам се да продължим и за по-напред. Много се радвам, че Ян Ягла дойде. Играхме заедно в Евролигата за Асеко Проком и в полското първенство и е много приятно, че се виждаме отново“, коментира още Филип Виденов.

Лили Борисова разказа за позитивите от партньорството на БФБ и NBN23.

„Те са много и безспорни, не само според мен. По този начин се улеснява работата на секретарски апарат, като не се налага въвеждане на данни, грешките се коригират много лесно и бързо. В случай на неправомерни картотеки е много по-лесно те да бъдат засечени, за да не се допускат в игра състезатели, които нямат право да участват в даден мач. Вече има цялостна дигитализация на баскетбола у нас, като това е единствената такава спортна организация в България, а вероятно и в Европа. Вече не се използва хартия, което пък е част от принципите на еко-съобразно управление и устойчиво организационно развитие. Дигиталните протоколи веднага могат да бъдат получени по e-mail и да се публикуват на официалната страница на БФБ, като те може да се водят и за баскетбол 3х3 и такъв на колички. Това отменя задълженията на дежурните представители сами да публикуват резултата“, коментира тя.

„Друг плюс е наличието на апликацията SWISH, където ще има резултати на живо от всяка среща в България. То ще бъде преведено и на български език и ще стане официалното мобилно приложение на БФБ, а потребителите ще имат възможност да използват безплатната или платената версия. За улеснение на клубовете има опция да бъдат направени електронни табла на екрани или телевизионни устройства в баскетболните зали, като сигналът ще идва от дигиталния протокол и няма да има нужда от закупуване на оригинални електронни табла, които са и по-скъпи“, добави мениджър иновации и дигитализация към БФБаскетбол.

Бившият баскетболист Ян Ягла, който към момента е директор глобални партньорства и монетизация в компанията за цифровизация на спортни данни NBN23 похвали българската централа за съвместната работа за само няколко месеца от началото на партньорството между двете страни.

„Благодаря, че ме поканихте в България. Много съм щастлив да бъда тук и съм наистина развълнуван от партньорството, което започнахме през последните месеци. За мен като бивш играч статистиката винаги е била голяма част от баскетболния ми живот. В професионалния баскетбол тя е едно от първите неща, които всеки играч гледа след мач. Винаги съм мислел, че това липсва в баскетбола при подрастващите. Според мен това също е важно. С нея треньорите разбират играта на различно ниво и наистина искаме да помогнем с това. В компанията NBN23 винаги се стремим да донесем това, което знаем, от професионалния баскетбол до най-началното ниво“, заяви Ягла.

„Наистина съм щастлив, че имаме страхотно партньорство с БФБаскетбол и че това, което правим, вече е и в България. Резултатите са наистина добри. Обикновено на държавите им отнема много време – година, може би година и половина, за да може всички да използват дигиталния протокол. Мисля, че България се справя страхотно. Ние започнахме скоро, но всеки клуб вече се включва и имаме толкова много дигитални резултати и данни вече, така че сме наистина щастливи. Първите месеца бяха много впечатляващи. Виждал съм наистина малко държави, които толкова бързо са се адаптирали към нещо ново и много благодаря за това. Надявам се в бъдеще да продължим това партньорство и то да се разрасне още повече. Мислим за неща като видеа, избрани моменти от мачовете, социални мрежи. Всичко това е наистина важно. Искаме да подобрим всички нива и да продължим този проект“, добави той.

„Следващата стъпка за клубовете е да се запознаят хората с мобилното приложение – SWISH, което е насочено към феновете и с негова помощ можеш да вземеш всички данни на телефона си от различните първенства, да ги следиш на живо с опцията play by play. Вече сме готови с внедряването на тази стъпка в състезанията, искаме хората да се наслаждават на всичко, което предлага“, каза още Ягла и продължи, разказвайки как е започнал да работи в NBN23 и каква е голямата му мечта, свързана с работата му:

„Някои от хората, с които играех и работих преди в баскетбола, ми се обадиха един ден, за да ми кажат за този проект, който тогава все още беше в самото начало. Хареса ми, защото наистина мисля, че баскетболът при подрастващите трябва да бъдe разбран как работи. Треньорите също имат нужда да виждат какво се случва в мача в много случаи и за това много помага приложението. Голямата ми мечта е да има пълна статистика на всеки мач. Искам да виждам децата да мислят за баскетбола като нещо повече от отбелязване на точки. Надявам се да постигнем това с приложението, може би след години ще има повече играчи като Денис Родман, които овладяват много борби, но не отбелязват, защото разбират, че това е различно умение, както и да правиш асистенции например. Мисля, че днешният свят е прекалено фокусиран върху отбелязването на точки и е трудно за децата да разберат, че има толкова много други неща в играта. Надявам се в бъдеще, с помощта на приложението, все повече деца ще го разберат.“

Ян Ягла коменитра и взаимоотношенията си със своя бивш съотборник Филип Виденов.

„Страхотно е да съм тук в компанията и на моя приятел Филип Виденов, с който се върнахме към времето, когато бяхме в Полша, така че е наистина приятно. И двамата прекратихме кариерите си преди време и да видя нас и много други от бившите ни съотборници да бъдат на позиции да променят баскетболната игра и да я движат към бъдещето, е много хубаво. Да дойда тук и да прекарам време с него е наистина приятно преживяване. Можеш да съчетаеш работата с удоволствието и да видиш стари приятели. Имахме добър период, когато играхме заедно в Полша, поддържаме контакт оттогава и съм щастлив, че това продължава и сега, както и от това да го виждам да работи за напредъка на баскетбола в страната му“, завърши германецът.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Защо болниците в София смесват медицински с битови отпадъци?
Защо болниците в София смесват медицински с битови отпадъци?