Испанската полиция арестува четирима души, сред които руски и украински граждани, за контрабанда на нелегален корейски ботулинов токсин
МВР и прокуратурата се самосезираха заради жените, пострадали след поставяне на ботулинов токсин. И заради това, че мнимата лекарка е поставила свои пациентки под сериозен здравен риск. До момента 9 жени са потърсили помощ в "Пирогов", 4 са на лечение в болницата. Медицинският надзор продължава своята проверка и този следобед докладва данните на здравния министър.
Започва спешен внос на ботулинов антиоксин - това е антидот, който се използва за лечение при проблеми с поставянето на ботулинов токсин. Днес жената, извършила процедурите, е извикана на разпит.
И още нещо, което показва мащабите на проблема с търговията и прилагането на ботулинов токсин със съмнително качество - такъв скандал гръмна и в Испания - там полицията арестува четирима души за незаконен внос на ботулинов токсин от Южна Корея.
Следа от скандала и в Испания - полицията арестува четирима души за незаконен внос на ботулинов токсин от Южна Корея. Иззети са над 700 флакона ботулинов токсин от 24 клиники в Мадрид и още 5 града - почти всичките - нелегални. Процедурите са извършвани в задните стани на фризьорски салони и студиа за маникюр или пък в апартаменти. Съобщава се за най-малко петима пострадали от корейския ботулинов токсин.
Схемата е извършвана в продължение на поне 5 години, двама от задържаните са руски и украински граждани. Твърди се, че с нелегалния корейски ботулинов токсин само за изминалите 6 месеца групата е спечелила над 650 000 евро, а парите са били депозирани в банки в България и Литва.
Групата е била следена в продължение на две години, а днес полицията е провела акции в клиники в Кадис, Мадрид, Малага, Кордоба, Севиля и Аликанте. Нелегалният ботулинов токсин е внасян през пристанището и летището в Севиля. Продуктите са рекламирани най-вече в социалните мрежи, като са били препоръчвани специални "доверени" клиники.
За разследването са съдействали и испанските данъчни служби, а освен четиримата задържани, има и 41 други лица, на които са повдигнати обвинения във връзка с аферата. Става дума за престъпления срещу общественото здраве, измама и участие в организирана престъпна група.
Как се разви скандалът у нас?
С ниски цени, реклами в социалните мрежи и обещания за безопасни процедури с отлични резултати. Така представящата се за специалист д-р Арина Гудз печели доверието на пациентите си. Вместо обещаното обаче нейните клиенти получават тежки реакции, застрашаващи здравето им, а в два от случаите - и ботулизъм. И въпреки твърденията, че е медицинско лице, името ѝ не фигурира в регистъра на Българския лекарски съюз.
"Пускат се запитвания за хора, които имат съмнително образование, но са доста популярни в социалните мрежи и респективно някой трябва да направи нужното разследване, тоест какво седи зад тяхната квалификация точно", каза Нели Георгиева - зам.-председател на Асоциацията на пациентите на естетичната медицина.
"Не е редно козметик да поставя ботулинов токсин. Ботулиновият токсин е регистриран медицински продукт и би трябвало да се поставя от лекарите. Специалността на лекарите, които се занимават с тази дейност, е дерматология - кожни и венерически заболявания", подчерта доц. Мария Димитрова - началник на клиниката по нервни болести в УМБАЛСМ "Н.И. Пирогов".
За процедурите потърпевшите жени са платили около 250 - 300 лева, а обичайно в големите клиники тези услуги са от 2 до 3 пъти по-скъпи. Само няколко дни след поставянето на ботулиновия токсин клиентките се оплакали от подуване на лицето, болка и намалено зрение. Те потърсили Арина Гудз, която им предложила да инжектира друг препарат или да им даде лекарства, които иначе са само по лекарско предписание. Дни след като стана ясен първият случай на 30-годишна жена с ботулизъм, Арина отпътувала за чужбина под претекст, че ще търси антидот за заболяването.
"Това лекарство се използва само от лечебните заведения, то се използва за ботулизъм. Само големите болници могат да искат да имат наличие на този серум. Така че не може легално да бъде внесен този продукт", категорична е д-р Катя Паскова, член на УС на "Асоциация на естетичните дерматолози".
Освен от непрофесионалист, процедурите най-вероятно са извършени и с продукти, различни от тези в разрешения списък от Изпълнителната агенция по лекарствата. Препаратите са внесени без митнически контрол и проверка от компетентните институции.
"Това са продукти, които не са регистрирани. Регистрирани са само четири продукта, а на пазара има много повече продукти. Понякога възможността да си закупиш продукт по интернет и наличността му в пространството, дава възможност естествено и за използването на такива продукти и от немедицински лица", допълни д-р Катя Паскова, член на УС на "Асоциация на естетичните дерматолози".
От Асоциацията на естетичните дерматолози и Български лекарски съюз настояват за засилен контрол кой извършва медицински процедури и с какви продукти.
Вижте още и прякото включване на Борислава Алексова