ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Ценни стенописи на една от най-старите църкви в някогашната Източна Румелия се рушат

bnt avatar logo от БНТ , Репортер: Росица Колева
A+ A-
Чете се за: 03:17 мин.
У нас
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Ценни стенописи на една от най-старите църкви в някогашната Източна Румелия се рушат, сигнализират хора от пловдивското село Бойково. От години покривът на 190-годишния храм "Св. Атанасий" е пропукан и тече, но местните не могат да започнат ремонт, защото църквата е със статут на недвижима културна ценност.

      За спасяването ѝ е необходимо Пловдивската митрополия да изготви проект, който да бъде одобрен от Националния институт по културно наследство към Министерство на културата.

      Строежът на храм "Св. Атанасий" във високопланинското село Бойково е започнал в далечната 1834 г. и е продължил четири години. Основна заслуга имал местният чорбаджия и собственик на фабрики Атанас.

      "На много високо място в самото село, като много добре знаем от историята, че по онова време не се е разрешавало, но с указ от самия султан на него му се позволява да построи църква на толкова високо място в селото, защото той е шиел униформите за турската армия", разказа Петър Шишков, Инициативен комитет в защита на храма.

      Днес изключително ценните стенописи в храма са на път да изчезнат, заради течащия от години покрив.

      "Жалко е, много е жалко наистина, защото толкова години нищо не се направи за тая църква, има пукнатини и там отстрани", коментира Любка Арабаджиева.

      Хората в селото, чиито родове са свързани плътно с историята на храма, са готови да ремонтират сами, но законът не позволява.

      "Като паметник на културата не ни дават да се пипа - плочите и дано се направи нещо, защото това е толкова уникално нещо, където са само две - три в България такива църкви", категоричен е Пламен Фиданов, член на църковното настоятелство.

      Местните са подавали сигнали до всички институции. През 2021 г. от община Родопи изготвят инвестиционен проект, одобрен принципно от Министерството на културата и две години по-късно вече е издадено разрешително за строеж. Цялата документация е изпратена на собственика на обекта - Пловдивската митрополия.

      "До момента не е извършена нито една реставрационна дейност или какъвто и да било ремонт, което е крайно належащо, защото както знаем, ние се намираме в планинско село в Родопите, където падат много сняг и т.н. и проблемът с покрива ще се влошава във всяка година", подчерта Петър Шишков.

      От митрополията обясниха, че епархийският съвет работи по случая. А от НИКН заявяват, че във всеки момент собственикът – Пловдивска митрополия, може да кандидатства за финансиране по бюджетната програма "Опазване на недвижимото културно наследство".

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?