Циципас с труден успех на старта на "Ролан Гарос"

циципас труден успех старта ролан гарос
21:48, 28.05.2023
Чете се за: 03:05 мин.

Стефанос Циципас започна успешно кампанията си на втория за годината турнир от Големия шлем - "Ролан Гарос", след като постигна трудна победа срещу коравия чех Иржи Весели в четири сета - 7-5, 6-3, 4-6, 7-6 (7), за над три часа и 15 минути игра.

Петият в схемата грък стартира лошо двубоя и допусна ранен пробив. Весели имаше сервис за приключване на нещата в своя полза при 5-4, но се пропука решително и Циципас взе три поредни гейма, а с това и откриващата част. Във втората гръцкият тенисист стигна до брейк в шестия гейм, след който не изпусна инициативата до края. Третият сет също бе решен от един-единствен пробив, но този път той бе на сметката на 452-ия в световната ранглиста чех. Четвъртата част бе най-оспорвана, като се стигна до тайбрек след разменени пробиви в началото. Весели имаше три сетбола при 6-3, но Циципас ги отрази, а след това спаси още една възможност пред съперника при 7-6. В крайна сметка, по-класният от двамата тенисисти се поздрави с победата след повече от три часа на корта.

И двамата сервираха силно, като голямата разлика дойде при уинърите и непредизвиканите грешки - финалистът от 2021 година завърши с 58 завършващи удари и 30 грешки, докато Весели приключи с отрицателен баланс - 31 уинъра срещу 37 непредизвикани. В спор за място в трети кръг Циципас ще играе с победителя от мача между Роберто Карбайес Баена от Испания и американския квалификант Емилио Нава.

За следващата фаза прогресираха други двама от високопоставените в турнира - 11-ият и 13-ият съответно Карен Хачанов и Хуберт Хуркач. Руснакът се нуждаеше от пълен обрат от 0-2 сета срещу вдъхновения представител на домакините Констан Лестиен, докато полякът сломи съпротивата на Давид Гофен в друга петсетова битка. Във втори кръг са още Раду Албот, Талон Грикспор, Себастиан Офнер, Танаси Кокинакис, Мартон Фучович и 24-ият в схемата Себастиан Корда, който елиминира сънародника си Маккензи Макдоналд в три сета.