ЦСКА, Рилски спортист и Ямбол постигнаха домакински победи в НБЛ

Шумен, Черно море и Миньор регистрираха загуби

БК ЦСКА
Снимка: Startphoto.bg
23:01, 29.11.2023
Чете се за: 03:50 мин.

Отборът на ЦСКА се наложи над Шумен с 90:72 (15:22, 21:20, 36:17, 18:13) като домакин в София в мач от деветия кръг в Националната баскетболна лига (НБЛ) за мъже. След шестата си победа в първенството „червените“ заемат второ място във временното класиране, като имат и три загуби, а съставът на Шумен допусна трето поредно и общо шесто поражение.

Гостите взеха аванс от 7 точки в края на оспорваната първа част – 22:15 и задържаха водачеството до почивката, която дойде при 42:36 в тяхна полза. Баскетболистите на ЦСКА влязоха доста по-мобилизирано след паузата и отбелязаха 36 в третата четвърт срещу 17 за Шумен, осъществявайки обрат до 72:59 в своя полза преди четвъртата част. До края „червените“ вдигнаха разликата до 18 точки.

Най-резултатен за домакините бе американецът с български паспорт Брандън Йънг с 25 точки и 7 асистенции, а за Шумен Дейвид Ролинс се отчете с 23 точки, 4 борби и 8 асистенции.

Рилски спортист се справи в Самоков с Черно море Тича със 79:60 (11:18, 22:11, 23:14, 23:17), записвайки втори пореден и общо пети успех в шампионата. Варненци претърпяха седма загуба от началото на сезона след като в предишните си две срещи се бяха поздравили с победи.

Гостите бяха равностойни през първото полувреме и успяваха да се противопоставят на тима от Самоков до почивката, която дойде при 33:29 за Рилски спортист. Домакините обаче увеличиха оборотите в третата част и в нейния край дръпнаха с 56:43, което им донесе спокойствие във финалните 10 минути, а разликата достигна 22 точки.

Алекс Симеонов допринесе за победата на самоковци с „дабъл-дабъл“ от 18 точки и 11 борби, а Къртис Джоунс вкара 16 точки за Черно море Тича.

Тимът на Ямбол постигна пета победа от деветте си срещи от началото на сезона, след като надигра Миньор 2015 със 77:69 (24:20, 23:13, 12:18, 18:18) като домакин в зала „Диана“. След двата поредни успеха в предишните мачове перничани трябваше да се примирят с шестата си загуба, като имат и три победи в актива.

Домакините поеха водачеството в средата на първата четвърт и не го изпуснаха до края. До почивката те се откъснаха с 47:33, а Миньор 2015 намали изоставането си до 8 точки – 51:59 преди последните 10 минути, но не успяха да стигнат до възможност за обрат. Най-голямата преднина на водения от старши треньора Тони Дечев отбор бе 16 точки.

Питър Кис бе най-резултатен за състава на Ямбол с 20 точки, 3 борби и 2 асистенции, а за гостите Данило Арнитович завърши с 14 точки и 9 борби.

В следващия кръг на 2 декември са мачовете Левски – Миньор 2015, Шумен – Черноморец и Берое – Спартак Плевен. Двубоите Балкан – ЦСКА и Черно море Тича – Академик Пловдив ще се проведат на 3 декември, а на 4 декември ще играят Рилски спортист и Ямбол.