Искам да акцентирам върху най-важният елемент от противоепидемиологичните мерки, които се взимат - когато имаме пациент с фебрилитет, пресякъл границата от рисков регион, първото нещо, което той трябва да направи, е да си отиде вкъщи. Да не търси по никакъв начин другаде помощ, особено да е с много хора на публични места. Това каза в студиото на "Сутрешен блок" заместник-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.
Д-р Николай Брънзалов - зам.-председател на БЛС: След като се прибере вкъщи, остава под карантина и се обажда на личния си лекар по телефона и на работодателя си.
Пациентите, които карат 14-дневна карантина, трябва да са изолирани и от близките си, подчерта той.
Заместник-председателят на БЛС каза, че при 80% от заболелите от коронавирус симптомите са с лек грипоподобен синдром, 15% прекарват инфекцията малко по-тежко и само 5 са по-тежките случаи.
Според д-р Брънзалов на този етап няма от какво да се притесняваме, просто трябва всички да бъдем по-дисциплинирани.
Д-р Николай Брънзалов - зам.-председател на БЛС: Ако едно общество се държи по един и същ начин, когато има епидемия и когато няма, то ще има много проблеми, обречено е.
Всички мерки, които се взимат за коронавируса, са адекватни и не са прекалени. Ние трябва да адмирираме всички хора, които се грижат в тази насока да се ограничи инфекция от коронавируса и разпространението на епидемия в България, каза д-р Брънзалов.