ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Д-р. Симидчиев: Заедно да мислим за мерките, които ще ни върнат към нормалността

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 01:15 мин.
Още
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      "В сравнение с много други страни, в които се развива пандемията, в България има ниска скорост на нарастване на заразените с COVID 19 и ниска смъртност", отбеляза пулмологът доц. д-р Александър Симидчиев в предаването "Още от деня". Лекарят назова стратегията, по която се работи у нас, за да се ограничи разпространението на вируса.

      Д-р Симидчиев обясни стратегията "Чук и танц", смятана за най-добра в борбата с пандемиите. В началото чукът спира бързото разпространение на заразата, след което започва прецизно, експертно "танцуване с вируса", за да се позволи постепенно връщане към икономмическа активност на населението.

      У нас експертите вече "танцуват", но сега трябва да се изработи стратегията за последващи действия, стана ясно от думите на лекаря.

      Доц. д-р Александър Симидчиев - пулмолог: "Стратегията означава избор за ресурса, който имаме, какъвто и да е той - малък, голям. Този ресурс да бъде поставен на местата, където той ще свърши максимално количество работа, било то доболничната помощ, болничната помощ, рехабилитацията, защото здравеопазването е много сложна система. Тя има поне три компонента, които сега се дефинират доста добре. Първият е острият отговор към пандемията - как да поемем новите пациенти и нуждата от механична вентилация на пациенти, които са моного тежко болни.

      Доц. Симидчиев обаче подчерта, че не трябва да се забравят и пациенти, които ще имат нужда от спешна помощ заради други заболявания, различни от коронавируса. Тази част от медицината също трябва да работи. Лекарят е категоричен, че не може да се оставят и пациенти с хронични заболявания - диабет, астма, хронична обстуктивна белодробна болест - които налагат те да бъдат хронично лекувани в продължителен период.

      "Сега трябва да се помисли как да запазим от шокове здравеопазването ни", смята лекарят. От гледна точка на експертите верният подход е със стратегия, която да определя как да се отпускат строгите мерки достатъчно, за да не се преобърне здравната система, и същевременно да се получава това, към което се стремят, въпреки липсата на ваксина.

      В заключение доц. Симидчиев припомни още веднъж как да се пазим от зараза и отправи призива:

      "Нека заедно да мислим за най-ефективните стратегичеки мерки, с които да можем още от следваща седмица да се връщаме към нормалността. И затова нека медицинската експертиза се чува малко повече".

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Вдигат вноската за пенсия
      Чете се за: 03:57 мин.
      У нас
      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?