ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

"Да" или "не" на тестването за наркотици на полицаите?

Чете се за: 04:02 мин.
У нас

ВАС отмени наредбата

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      ВАС отмени наредбата за тестването за наркотици на полицаи. Проверките бяха въведени от служебния министър Иван Демерджиев през 2022 г. след няколко случая на заловени дрогирани униформени. Наредбата е атакувана от сдружение „Централен полицейски синдикат на МВР“ в Пловдив. След приемането ѝ МВР започна да прави тестове, което породи остро недоволство в системата. Имаше и случаи на положителни проби.

      Спорната наредба се приема различно от отделните синдикати. Приемането й породи остро недоволство в Бургас, където бяха засечени няколко положителни проби на униформени. Официална статистика за броя тествани няма, но според синдикалната федерация на служителите в МВР в цялата страна са били проверени около 10 000 полицаи. Част от пробите са били положителни.

      ,,При много от тях се видя после, че не са и реални, тъй като са следствие на медикаменти", заяви Генади Тенев - СФСМВР.

      Униформените се оплакаха, че тестовете са доказано неефективни, тъй като са свръхчувствителни и освен наркотици, засичат като положителни и хората, употребили медикаменти и дори енергийни напитки. Същите тестове обаче се използват и за редовите шофьори. Според синдикатите, употребата на упойващи вещества от служители не е системен проблем, но проверки са необходими.

      ,,В МВР работят хора, които отговарят за сигурността, нормално е да подлежат на някакъв контрол. Използват оръжия, помощни средства, с което ограничават права на граждани", отбеляза Генади Тенев - СФСМВР.

      От пловдивския Централен полицейски синдикат на МВР също нямат против да бъдат тествани. Те обаче са подали жалба в съда заради юридически пропуски в наредбата - като например липса на описани външни белези, по които може да се направи предположение, че конкретен служител е употребил или е под въздействие на наркотични вещества, както и изискването заповедта за проверката да се издава единствено по предложение на прекия ръководител.

      ,,Тук имаме едно чисто йерархична зависимост. Един човек да бъде нарочен и по този начин да бъде репресиран ежедневно с постоянни тестове за наркотици", каза Атанас Тафков - Централен полицейски синдикат Пловдив.

      От синдиката посочват още и финансова неяснота.

      ,,В самата наредба е записано, че не са необходими финансови средства. Такива са необходими, тъй като всеки тест струва пари. Той се прави в медицинска лаборатория", заяви Атанас Тафков - Централен полицейски синдикат Пловдив.

      От най-голямата синдикална федерация на МВР обаче подкрепят спорната наредба и твърдят, че по време на обществените консултации са били изчистени проблемните текстове.

      ,,Трябва да се упражнява подобен контрол и за служителите в МВР като особена институция и не случайно това е единият от малкото актове, които нашата организация не е атакувала в съда", смята Генади Тенев - СФСМВР.

      Решението на върховния съд за отмяна на наредбата обаче няма нищо общо с тестовете. Мотивите им са свързани с липсата на два задължителни елемента – финансова обосновка и очаквани резултати.Решението не е окончателно и може да се обжалва пред по-горна инстанция.

      Последвайте ни

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?