Фалшив видеоклип, с откраднатия образ и глас на водещата на "По света и у нас" Аделина Радева, се разпространи активно в социалните мрежи в петък. Колко опасен може да бъде изкуственият интелект и как да се предпазим?
"Истината е, че изключително лесно се прави такова нещо. Има приложения, с които всеки може да създаде т.нар. Deepfake. Нито видеото е проблем, нито аудиото. Не трябва да се фокусираме върху това колко лесно се прави, ще става и по-лесно, трябва да се фокусираме върху това как да се предпазим", коментира в "Денят започва" експертът по киберсигурност Димитър Ганчев.
Открадната самоличност с изкуствен интелект: Фалшиво видео с Аделина Радева обикаля социалните мрежи
По думите му е важен източникът на информация.
"Трябва да придобием дигитална култура. Трябва да се фокусираме върху това да оценяваме източника на комуникация. Моето предложение е да го оценяваме по това ние ли сме намерили информацията или тя нас", допълни Димитър Ганчев.
Експертът поясни, че създаването на Deepfake не е криминализирано, като се наказва само ако е с цел заблуда.
Български ученик с исторически успех в сферата на изкуствения интелект
"Създаването на Deepfake не може да бъде инкриминирано, рискуваме да забраним развитието на изкуствения интелект. Там има много морални и етични казуси, защото в един момент изкуственият интелект ще започне сам да го прави, тогава кой ще бъде отговорен", каза още Димитър Ганчев.
Той обясни, че опасностите от изкуствения интелект за в бъдеще могат да бъдат шантажи, геополитически манипулации, да се внася паника.
Гледайте повече теми от "Денят започва"
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok