НОВИНИ

Доболничната помощ: Пулмолози апелират да бъдат признати като медици на първа линия

Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
07:27, 24.03.2021 (обновена)
6331
Чете се за: 04:10 мин.
Още
Слушай новината

Специалистите по белодробни болести у нас, работещи в доболничната помощ, все още не са признати като медици на първа линия, въпреки че от месеци настояват за това. Пулмолозите са категорични, че трудът им е много рисков, тъй като всеки ден преглеждат десетки пациенти с усложнения от коронавируса.

Медиците настояват незабавно да бъдат приравнени със своите колеги от болничните заведения, за да получат и те допълнителното възнаграждение от 1000 лв.

В Айтос всеки ден десетки пациенти чакат часове наред пред кабинета на д-р Феим Мурад с надеждата да бъдат прегледани. В града други пулмолози от доболничната помощ няма и затова д-р Мурад често работи без почивка.

"На ден минават по 30, 40 болни най-малко, над 50 процента от изследванията излизат положителни", каза д-р Феим Мурад.

Рискът от заразяване при лекарите е голям. Много от тях са преболедували инфекцията тежко, някои дори са загубили живота си.

"Пулмолозите, които сме на първа линия, на супер първа линия, не се зачитаме за такива. Следователно не получаваме допълнително възнаграждение", допълни д-р Феим Мурад.

За да бъдат прегледани от пулмолог във Варна, пациентите са принудени да чакат дни наред, защото специалистите в града са малко.

"Напливът от пациенти е голям. Хората споделят, че предвид малкото амбулаторни пулмолози, които работят в доболничната помощ изцяло във Варна и региона има изчакване 10-15 дни за посещение при специалист пулмолог", споделя д-р Цветана Йорданова.

Част от пулмолозите работят и в болничната и в доболничната помощ. Тогава те се чувстват признати, че работят на първа линия, тъй като работят в болниците. Пулмолозите, които работят само в доболничната помощ, не са признати за медици на първа линия.

"Пулмолозите от първия ден на пандемията са на първа линия. Голяма част от нашите колеги работят както в болничната, така и в доболничбната помощ. Има една група от 50-60 пулмолози в доболничната помощ, които изнесоха на плещите си тези вълни с многото пациенти, които посещават кабинетите. Трудът, който полагат те, а и всички ние, не е лесен. Апелът на Управителния съвет на Българското дружество по белодробни болести към здравното министерство и НЗОК беше да се преосмисли методиката за заплащане на колеги, които са всеки ден на първа линия, да могат да получат достойно признание за техния труд", заяви доц. д-р Диана Петкова, председател на Дружеството по белодробни болести.

По думите ѝ Управителният съвет е внесъл няколко писма към институциите, на които са получили отговор, че в методиката до този момент не е коментирана тази теза и специалисти в доболничната помощ не влизат в групата, която получава възнаграждение за работа на първа линия.

"До този момент работим тихо, изпълняваме служебните си задължения. Нашата молба е да бъде чут този апел. Не очаквайте, че ще излезем на улицата, че ще протестираме. Съобщаваме за този проблем с надежда да бъде разрешен и нашите колеги да получат достойни възнаграждения", заяви д-р Петкова.

Исканията на пулмолозите бяха подкрепени от цялата лекарска колегия, както и от хиляди граждани от социалните мрежи. Надеждата на пулмолозите е разпоредбата да бъде променена и те да получат достойни възнаграждения.

Репортер: Петя Иванова

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Ердоган и Меркел обсъдиха миграционната сделка между Турция и ЕС
Ердоган и Меркел обсъдиха миграционната сделка между Турция и ЕС
Звездите на Евровизия 2021: Изпълнителките на Кипър и Гърция също бяха у нас
Звездите на Евровизия 2021: Изпълнителките на Кипър и Гърция също бяха у нас