Въпреки поетите ангажименти, онлайн платформите се провалят в борбата с дезинформацията. Това се казва в позиция на изпълнителния съвет на Европейската обсерватория за дигитални медии (EDMO).
Европейската обсерватория за дигитални медии е загрижена от неотдавнашното обявление от страна на Twitter, че компанията ще започне да събира такси за достъп до програмния си интерфейс.
Достъпът до публичните данни на Twitter е от ключово значение за изследванията на дезинформацията. Таксите за подобен достъп до данни ще се отразят сериозно върху извършването и продължаването на редица изследователски проекти, както и ще създаде условия за дискриминация сред изследователите въз основа на наличното им финансиране, посочват от EDMO.
„Обявеният край на безплатния достъп до TwitterAPI за изследователите от академичните среди застрашава текущи и бъдещи проекти, свързани например с речта на омразата и дезинформацията. Платената такса за достъп ще задълбочи още повече неравенствата, при които учените имат само частичен достъп, и ще ни обрече да знаем все по-малко като общества“, заяви проф. Клаес де Врезе, член на Изпълнителния съвет на EDMO.
От обсерваторията напомнят, че наскоро ЕС предприе изключително важни стъпки в борбата срещу дезинформацията. Очаква се Twitter да бъде класифициран като "Много голяма онлайн платформа" според изискванията на Акта за цифровите услуги и ще разполага само с четири месеца, за да постигне пълно съответствие с регламента.
"Компанията пое редица ангажименти в рамките на Кодекса в областта на дезинформацията, включително предоставяне на достъп до данни за изследване на дезинформацията. EDMO настоятелно насърчава Twitter и всички платформи да изпълнят поетите ангажименти", се казва още в позицията.
Изпълнителният съвет на Европейската обсерватория за дигитални медии (EDMO) приветства откриването на Центъра за прозрачност и публикуването на първите доклади на подписалите Кодекса за поведение във връзка с дезинформацията. EDMO приканва подписалите го страни да бъдат по-точни, ясни и прозрачни в своите доклади. Публикуваните доклади не отговарят на поетите ангажименти от подписалите кодекса страни, посочват от EDMO.
Подписалите кодекса се ангажираха да разработят т. нар. Структурни показатели и да ги публикуват до девет месеца от подписването на кодекса. По искане на Европейската комисия, EDMO представи на подписалите го страни първото предложение за Структурни показатели, като постави акцент върху разпространението, източниците и аудиторията при дезинформацията.
Тъй като първоначалният график вече се забави, EDMO насърчава подписалите страни да се споразумеят за показателите възможно най-скоро.
За успешното прилагане на показателите във всички държави-членки на ЕС, ще са необходими както достъп до данните на платформите, така и допълнителни икономически ресурси.
"Наясно сме, че сме само в началото на един процес. Предоставянето на частични доклади с данни, които не подлежат на преглед, няма да допринесе за надеждността и ефективността на Кодекса на поведение", изтъкна професор Мигел Поярес Мадуро, председател на Изпълнителния съвет на EDMO.