Към момента няма проблеми с доставките на природен газ за България, но предвид войната в Украйна съществува риск .Това съобщи на заседание на енергийната комисия ресорния министър Александър Николов.
Към момента рискове има, но няма влошаване на ситуацията.Няма намаляване на количествата, които се подават и системата функционира нормално. Ще успеем да се справим с отоплителния сезон по някакъв начин - било с алтернативни горива, или с количествата от газовото хранилище в Чирен. Оттам нататък ще трябва да се правят дългосрочни планове, които да се съобразяват с поведението на Русия като основен доставчик на природен газ", заяви Николов.
Той уточни, че се търсят всички възможни алтернативни източници за доставка на газ. "Булгаргаз" подсигурява допълнителни количества, но министър Николов отказа да уточни откъде са те с мотива, че в договора има чувствителни данни по търговски отношения.
Според енергийния министър най-важното сега е да има редовни доставки на природен газ към топлофикационните дружества.
Николов съобщи още, че АЕЦ "Козлодуй" и Маришкият басейн са обезпечени с достатъчно гориво за производството на електричество
МВнР: Настояваме Ива Михаилова да получи достъп до навременна и адекватна медицинска грижа
Европейския път на Молдова обсъдиха по телефона премиерът Радев и молдовският му колега Тофан
Председателят на Сметната палата Димитър Главчев проверява служебния премиер Димитър Главчев?
Гонка с полицията в столичния квартал "Борово", задържан е мъж, у когото са намерени 460 000 евро
Рекорден износ на ток: Парковете с батерии правят България лидер на пазара
И след медицинско заключение: Пак отказаха на Ива Михайлова да се лекува в България