Как пластмасови шишета, опаковки от шампоани и още отпадъци се превръщат в красиви градски мебели? Португалска компания дава втори живот на пластмасовите опаковки. Изглеждат като направени от дърво, но всъщност спасяват живота на хиляди дървета. В днешния епизод на "Европейци" разказват Милена Кирова и Станислав Ангелов.
Целия епизод гледайте ТУК
Светът е затрупан с отпадъци - до 2050 пластмасата в океаните ще бъде повече, отколкото всички риби. Щом за разлагането на една найлонова торбичка са необходими 500 години, то няколко живота не биха стигнали да поправим щетите, нанесени само за ден.
"Ние трансформираме пластмасата в профили, както можете да видите - имаме всякакви видове профили и правим градско обзавеждане - пейки, маси, пътеки. Ние получаваме пластмасата, след това правим подбор, защото някои пластмаси не са толкова добри за нашето производство. Имаме машини за пресоване, така произвеждаме всички профили", разказва Едуардо Карвальо - директор международни продажби и маркетинг.
Компанията на Едуардо работи с множество организации и получава огромни количества пластмаса всеки ден. Хората, общините и държавата припознават идеята като кауза.
"Това е добре за нас, за страната и за целия свят, защото така можем да намалим използването на дървен материал от горите. Дървото изгнива след три-четири-пет години, а този материал може да издържи 20-40 или повече години без никакви щети по него".
Европа не вижда отпадъци, а възможности във всеки жълт контейнер.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube