НОВИНИ

Европейска университетска асоциация критикува плановете за сливане на ВУЗ-ове

българия северна македония засилват обмена ученици студенти
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
12:46, 22.02.2022
Чете се за: 04:00 мин.
Още
Слушай новината

Европейска университетска асоциация критикува плановете за сливане на ВУЗ-ове. Негативният опит е налице в други страни, а най-много ще загубят студентите, предупреждават от EURASHE.

Европейската асоциация на институциите във висшето образование (EURASHE), включваща повече от 600 висши училища в Европейския съюз, предупреди за множеството рискове, които крие евентуално окрупняване на университети у нас.

Припомняме, че в началото на месеца медийна популярност добиха евентуални планове на Министерството на образованието и науката за консолидиране на българските висши училища и намаляване на техния брой.

EURASHE, чийто единствен член от България е Висшето училище по телекомуникации и пощи, смята, че краен потърпевш ще са на първо място студентите, защото ще загубят достъп до обучение в специалности и умения, каквито се предлагат единствено в малки университети, способни да ги организират и администрират.

Според Армандо Пирес, президент на Асоциацията, друг негативен ефект може да претърпят местните общности и бизнес, където се намират или в чиято област работят планирани за консолидация университети. Опасностите се виждат в отрицателните ефекти при вече проведени подобни обединения в други държави от Европа.

"Първо, големите структури рискуват да задушат активността и мотивацията на отделните слети институции, подкопавайки важния академичен принцип на автономията. По-големите институции в рамките на новите политехники могат да доминират и да изтласкат по-малките. Загубата на идентичност, традиция и независимост може да доведе до много по-слаби институции, осигуряващи общопрофилно и по-малко специализирано образование. Второ, по-малките институции често са по-пъргави и гъвкави и могат да вземат решения по-бързо от големите висши училища. За професионалното висше образование такава гъвкавост е важна, за да отговорят на промените на пазара на труда и да развиват специализацията си в нововъзникващи технологични области. Съществува риск сливанията да премахнат конкурентното предимство на съществуващите специализирани институции. На трето място, по-големите национални институции могат да отслабят териториалния принос на висшите училища и ползите от тях за градовете и регионите. По-малките институции, които се управляват на местно ниво, са в по-добра позиция да отговорят на местните и регионалните нужди, което е отличителен белег на професионалното висше образование. Подобен принос беше силно насърчаван през последните години от Европейските институции и международни асоциации като ОИСР", посочва в специално становище, посветено на ситуацията във висшето образование в България, президентът на EURASHE Армандо Пирес.

EURASHE призовава отговарящите за подобен процес институции да проведат консултации, в които да включат ръководствата, академичния персонал и студентите във всяко решение за сливане и преструктуриране на системата на висшето образование.

"Станахме свидетели на много негативни последици в други европейски страни, когато преструктурирането се осъществи "отгоре надолу" без подкрепата на тези, които предоставят висше образование на място", подчертават от EURASHE.

Асоциацията е готова да предостави допълнителни съвети и информация и да подкрепи българските институции за развитие на качествено професионално висше образование, заедно с партньори от цяла Европа.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Отложиха рокади в Горското стопанство в Струмяни заради протест
Отложиха рокади в Горското стопанство в Струмяни заради протест
Берое привлече защитник
Берое привлече защитник