Гол след рикошет класира Швеция на 1/4-финал

гол рикошет класира швеция финал
17:03, 03.07.2018
Чете се за: 01:39 мин.
Световен футбол

Швеция се класира за четвъртфиналите на Световното първенство по футбол. Скандинавците отстраниха Швейцария след победа с минималното 1:0 в двубой, игран в Санкт Петербург.

Емил Форсберг се разписа в 66-ата минута, като при удара му топката рикошира в крака на Аканджи.

В следващата фаза Швеция ще играе срещу победителя от мача между Колумбия и Англия, които играят по-късно тази вечер.

-----

Още в осмата минута рожденикът Ола Тойвонен изведе Маркус Берг в чиста позиция в дясно в пеналта, но нападателят стреля много неточно.

Малко по-късно Ян Зомер изчисти лошо една върната към него топка и тя попадна в краката на Берг, който шутира от 15 метра, но Мануел Аканджи блокира, а след това Албин Екдал от границата на пеналта опита добавка от въздуха, но над гредата.

В 29-ата минута пред Берг се откри нова възможност. Той получи пас от Виктор Клаесон в наказателното поле и стреля опасно към десния ъгъл на швейцарската врата, но Зомер плонжира и изби.

Швейцария стигна до първи шанс в 38-ата минута. Стивън Цубер пусна от ляво към Блерим Джемаили, който от 14-15 метра шутира силно, но над гредата.

В 41-ата минута скандинавците създадоха най-чистото положение преди почивката. Микаел Лустиг центрира от дясно към непокрития на далечната греда Екдал, който от границата на малкото наказателно поле засече над гредата.

След почивката картината на терена не се промени. Швейцарците доминираха във владението на топката, но шведите създаваха по-опасните положения.

Така в 66-ата минута скандинавците заслужено поведоха. Емил Форсберг се измъкна в дъгата пред пеналта и шутира към вратата, топката се отклони от Аканджи и влетя в мрежата на Зомер.

Към края швейцарците натиснаха в търсене на изравняването. В 80-ата минута Джердан Шакири подаде от корнер от дясно и резервата Бреел Емболо засече с глава, но Форсберг блокира пред голлинията.

В добавеното време Рикардо Родригес центрира от ляво и Харис Сеферович засече с глава, но Робин Олсен спаси.

В последните секунди шведите организираха контраатака, при която Мартин Олсон се измъкна сам срещу вратаря и беше от Микаел Ланг, който получи червен картон. Първоначално съдията посочи бялата точка, но след преразглеждане на ситуацията на видеоповторения бе отсъден фаул. След изстрела на Тойвонен от пряк свободния удар и спасяването на Зомер пък Дамир Скомина сложи край на срещата.

Швеция - Швейцария 1:0
1:0 Емил Форсберг (66)

Швеция: Олсен, Лустиг (82-Крафт), Линдельоф, Гранквист, Аугустинсон, Свенсон, Екдал, Клаесон, Форсберг (82-Мартин Олсон), Берг (90+1-Киезе Телин), Тойвонен
Селекционер: Яне Андерсон

Швейцария: Зомер, Ланг, Джуру, Аканджи, Родригес, Шачири, Бехрами, Джака, Цубер (73-Емболо), Джемаили (73-Сеферович), Дръмич
Селекционер: Владимир Петкович

Жълти картони: Микаел Лустиг (Швеция); Валон Берхами, Гранит Джака (Швейцария)

Червен картон: Михаел Ланг 90+4' (Швейцария)

Чете се за: 01:17 мин.
Кристиано Роналдо даде криле на Ал-Насър и постави рекорд (ВИДЕО)
Чете се за: 01:32 мин.
Франция постигна драматична победа над Египет и ще играе с Испания на финала на турнира по футбол в Париж
00:51, 06.08.2024
Чете се за: 01:47 мин.