Израелската армия призна, че нейни войници са допуснали грешка в края на март, когато 15 служители на Червения полумесец бяха убити в Ивицата Газа
This is a modal window.
Израелската армия призна, че нейни войници са допуснали грешка в края на миналия месец, когато 15 служители на Червения полумесец бяха убити в Ивицата Газа. На 23 март конвой линейки беше обстрелван, като тогава от израелска страна твърдяха, че са имали информация, че сред тях има бойци на групировката Хамас. Твърдеше се още, че линейките са се движили без светлини и обозначения. Видео от телефона на една от жертвите обори тази теза.
Кадри, заснети от един от 15-те убити служители на Червения полумесец. От организацията посочват, че той е Рефат Радван - парамедик. Мъжът успява да заснеме моментът на нападението от 23 март. Конвой от линейки пътува в района на Рафа. Отбива, за да провери дали има ранени в изоставена кола. В следващия момент се чуват изстрели, които продължават почти непрестанно около 6 минути. Парамедикът започва да се моли, а последните му думи в записа са извинение към майка му.
Първоначално от израелската армия твърдяха, че е атакуван конвой на Хамас.
"Нашите войски стреляха по автомобили на Хамас и успешно ликвидираха няколко терористи. Минути по-късно към мястото започнаха да се приближават съмнителни превозни средства. По първоначални данни, те са се движили без светлинна или звукова сигнализация", става ясно от изявление на израелската армия.
Телата на убитите парамедици били погребани в общ гроб. Булдозери пък премазали линейките. Когато от Червения полумесец седмица по-късно са допуснати до мястото на атаката, откриват телефона на своя колега.
"Видеото ясно и категорично оборва версията на Тел Авив и твърденията им, че не атакуват цивилни или хуманитарни конвои. Казаха "стреляхме по съмнителни автомобили без светлини", но всички вече видяха истината", заяви говорителят на палестинския Червен полумесец Небал Фарсах.
След като кадрите бяха разпространени от западни медии, късно в събота вечерта от израелската армия потвърдили пред журналисти, че са допуснали "грешка". BBC цитират представител на армията, който признал, че първоначално съобщените от войниците данни, не са верни и е започнало разследване на обстоятелствата, довели до смъртта на 15-те хуманитарни работници. От Червения полумесец и няколко международни организации също настояват за разследване, но независимо.