Хърватия срази Дания след дузпи и е на 1/4-финал

хърватия срази дания дузпи финал
21:02, 01.07.2018
Чете се за: 02:24 мин.
Световен футбол

ърватия се класира за четвъртфиналите на Световното първенство по футбол в Русия! "Ватрените" отстраниха Дания с 4:3 след изпълнение на дузпи.

В редовното време и продълженията мачът завърши наравно 1:1. Матиас Йоргенсен даде аванс на "червения динамит" още в 1-ата минута, но само 3 по-късно Марио Манджукич изравни.

До края на мача повече попадения не паднаха, а прекрасен шанс пропиля Лука Модрич в 116-ата минута, който изпусна дузпа.

Наказателните удари започнаха с пропуски на Кристиан Ериксен и Милан Бадел. Впоследствие, в четвъртия рунд, отново за Дания пропуск направи Ласе Шьоне, но след това го последва и Йосип Пиварич. Николай Йоргенсен направи нова грешка за Дания от бялата точка, а Иван Ракитич донесе успеха за "шахматистите".

На четвъртфиналите Хърватия ще играе срещу домакина Русия, който по-рано отстрани Испания също след дузпи.

-----

Датчаните откриха резултата още в 57-ата секунда с най-бързия гол на шампионата досега. Йонас Кнудсен хвърли дълъг тъч от дясно към наказателното поле, топката премина през куп от играчи и попадна в краката на Матиас Йоргенсен на ъгъла на малкия пеналт и той с удар по тревата преодоля Даниел Субашич.

Хърватите отвърнаха мълниеносно и в четвъртата минута изравниха. Шиме Върсалко беше изведен вдясно в наказателното поле и пусна успореден пас, който Хенрик Далсгорд изчисти лошо и право в тялото на Андреас Кристенсен, а топката отскочи към Марио Манджукич, който от 6-7 метра преодоля Капсер Шмайхел.

Двубоят продължи двуостро, като в 27-ата минута Субашич спаси с крак опасен удар на Мартин Брейтуейт, а малко по-късно Шмайхел се намеси добре след изстрел на Иван Ракитич.

В 39-ата минута Деян Ловрен с глава беше близо до попадение, но не намери целта, а три минути по-късно Кристиан Ериксен удари гредата на хърватите.

След почивката двата отбора действаха значително по-предпазливо. Хърватите продължиха да владеят повече топката, но имаха проблеми в лявата зона на отбраната си, а Иван Стринич изглеждаше разколебан. В 72-ата минута Ериксен преодоля Стринич и намери Николай Йоргенсен и резервата шутира от 12-13 метра, но право в Субашич.

В добавеното време Дания можеше да стигне до успеха. Ериксен центрира от корнер отляво, вратарят на хърватите не успя да отбие добре и Брейтуейт шутира от около 20 метра, но край целта.

Датчаните изглеждаха по-опасни в продълженията, но в 116-ата минута хърватите пропуснаха златен шанс за победа. Капитанът Лука Модрич изведе Анте Ребич сам срещу Шмайхел, нападателят на хърватите преодоля вратаря на съперника, но точно преди да стреля в опразнената мрежа Йоргенсен го препъна. Реферът Нестор Питана отсъди дузпа, но Модрич стреля неубедително по тревата от бялата точка и Шмайхел спаси.

При последвалите дузпи датчаните започнаха лошо, след като ударът на звездата им Кристиан Ериксен беше избит в гредата от Субашич. Веднага след това обаче Шмайхел изби с крак силния удар към средата на вратата на Милан Бадел.

Последваха четири отбелязани дузпи, след което Субашич отново улови ъгъла при изпълнението на Ласе Шьоне, плонжира в дясно и изби. Веднага след него Йосип Пиварич също не успя да преодолее Шмайхел и резултатът остана 2:2.

При петите дузпи Николай Йоргенсен стреля в средата на вратата, но Субашич изби с крак, а след това Иван Ракитич донесе победата на Хърватия с точен изстрел по тревата.

Хърватия - Дания 4:3 след изпълнение на дузпи (1:1 в редовното време и продълженията)

3:2 Иван Ракитич

Хърватия: Субашич - Върсалко, Ловрен, Вида, Стринич (81-Пиварич), Ребич, Ракитич, Модрич, Брозович (71-Ковачич), Перишич (97-Крамарич), Манджукич (108-Бадел)
Селекционер: Златко Далич

Дания: Шмайхел, Кнудсен, Йоргенсен, Кяер, Далсгорд, Кристенсен (46-Шьоне), Дилейни (98-Крон-Дели), Ериксен, Юрари Поулсен, Брейтуейт (106-Систо), Корнелиус (66-Йоргенсен)

Чете се за: 04:10 мин.
БНТ връща емоциите от САЩ `94 с повторения на мачовете на България срещу Гърция, Аржентина, Мексико и Германия
16:00, 14.07.2024 (обновена)