НОВИНИ

Игрите в Мексико 1968 и няколко исторически факта (ВИДЕО)

България участва със 102 спортисти на Игрите в Мексико. За четвърти пореден път най-голям успех постигат борците

мексико 1968
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
00:30, 04.10.2024
Чете се за: 04:17 мин.
Спорт
Слушай новината

Олимпийските игри акостират за първи път в Латинска Америка през 1968 година.

Игрите на 19-та Олимпиада се провеждат в Мексико, а пътят на щафетата с олимпийския огън повтаря плаването на Христофор Колумб при откриването на Новите земи – от традиционното й начало в Олимпия през Италия, Испания до бахамския о-в Сан Салвадор, а след това и до Мексико.

Игрите се провеждат на рекордната надморска височина от 2240 метра. Това повлиява изключително много особено в леката атлетика. Още два исторически факта – за първи път олимпийският стадион е с тартановата настилка, изцяло електронно е измерването в атлетическите състезания.

Това спомага за поставянето на световни или олимпийски рекорди в 26 от 36-те дисциплини в Царицата на спортовете. Най-впечатляващ е скокът в бъдещето на Боб Биймън.

На финала в скока на дължина още в първия си опит той почти прескача трапа – 8 м и 90 см, с 55 см над тогавашния световен рекорд. Резултатът на Биймън остава 23 години върхово постижение на планетата. 56 години по-късно тези 8.90 все още са олимпийски рекорд.

В тройния скок трима атлети поставят общо 5 рекорда на планетата, а накрая триумфира съветският скачач Виктор Санеев с първата от общо трите си олимпийски титли в тази дисциплина. Революция в скока на височина прави американецът Дик Фосбъри, който показва невиждана дотогава техника, като преодолява височините с обърнат към летвата гръб, като отскока дава възможност за по-високи постижения. В настоящи времена всички използват техниката, която носи неговото име.

Атлетите от Съединените щати имат огромно надмощие в спринта. Лий Еванс подобрява световния рекорд на 400 м с три десети. Уайомия Тайъс става първата състезателка, която дублира титлата си на 100 м – нещо невиждано дотогава и при мъжете, и при жените. Във финала на 200 м Томи Смит побеждава със световен рекорд – 19 секунди и 83 стотни. По време на церемонията по награждаване той и бронзовият медалист Джон Карлос вдигат дясната си ръка в черни ръкавици в знак на протест срещу расовата дискриминация в Съединените щати. Двамата незабавно са отстранени от олимпийското село и им е отнето правото да стартират в следващи издания на Игрите. Този момент обаче остава като един от най-емблематичните в олимпийската история.

Най-титулуваната състезателка на Игрите в Мексико е чехословашката гимнастичка Вера Чаславска с 4 златни и 2 сребърни медала. Тя прави своя мълчалив протест срещу инвазията в Прага 2 месеца по-рано. 4 титли печели и японският гимнастик Акинори Накаяма.

България участва със 102 спортисти на Игрите в Мексико. За четвърти пореден път най-голям успех постигат борците. С 5 категорични победи и едно равенство Боян Радев триумфира в категория до 97 кг в класическия стил и става първият двукратен олимпийски шампион на България.

Злато също при класиците до 52 кг и за Петър Киров. Четирима завоюват медали в свободния стил. Еньо Тодоров, Еньо Вълчев и Осман Дуралиев печелят сребро, Продан Гарджев е с бронз. Знаменит успех за футболния ни отбор, който завършва на сребърната позиция. Две бронзови отличия в бокса печелят Иван Михайлов и Георги Станков.

Последвайте нашия канал "Спорт по БНТ" във Viber

Последвайте ни и във Фейсбук, за да сте винаги в час с последните спортни новини

Намерете БНТ в социалните мрежи: Instagram, Facebook, LinkedIn, TikTok

Гледайте НА ЖИВО спорт безплатно на:

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Ветровито, но предимно слънчево, в по-голямата част от страната
Ветровито, но предимно слънчево, в по-голямата част от страната
Кирил Десподов бе титуляр за ПАОК при загубата от ФКСБ
Кирил Десподов бе титуляр за ПАОК при загубата от ФКСБ