07:00, 07.10.2024
Чете се за: 01:50 мин.

Първият колективен спорт, който носи олимпийско отличие за България е футболът.

Това се случва в Мелбърн 1956, като тимът ни е воден от треньора Стоян Орманджиев.

Форматът на състезанието е 16 отбора, а мачовете са на елиминации. За първи път в историята се провеждат квалификации, които определят 16-те олимпийски участници, но в крайна сметка в Мелбърн се състезават едва 11.

Отборите на Унгария, Египет, Южен Виетнам, Турция и Китай не пристигат в олимпийската столица. Така първият мач на българите срещу Египет не се играе и нашите се класират директно за четвъртфинал, където побеждават Великобритания с 6:1 след хеттрик на Димитър Миланов, два гола на Иван Колев и едно попадение на Георги Димитров.

Съперник в полуфинала е големият фаворит - Съветския съюз. След нулево равенство в редовното време, българите повеждат с гол на Иван Колев, но две попадения на Стрелцов и Татушин в рамките на 4 минути носят победа за Сборная с 2:1.

В мача за бронзовите медали нашите постигат успех срещу Индия с 3:0 - две попадения на Тодор Диев, гол на Димитър Миланов и място на почетната стълбичка за тима на България, който е в състав: Йордан Йосифов, Кирил Ракаров, Никола Ковачев, Стефан Божков, Манол Манолов, Гаврил Стоянов, Димитър Миланов, Георги Димитров, Панайот Панайотов, Иван Колев, Тодор Диев, Георги Найденов, Милчо Горанов, Крум Янев.

Земеделци в протестна готовност, поканени са на среща във финансовото министерство днес