НОВИНИ

Интерконекторът с Гърция ще бъде готов на 30 декември, увери премиерът

Александър Марков
от Александър Марков , Източник: БГНЕС
14:45, 31.03.2021 (обновена)
Чете се за: 02:37 мин.
У нас
открит участък балкански поток тече газ сърбия
Снимка: Архив/БГНЕС
Слушай новината

Интерконекторът с Гърция ще бъде готов на 30 декември, заяви премиерът Бойко Борисов. Тогава страната ще може да получава и пренася газ от терминала за втечнен газ в Александруполис, в който страната ни има 20%. Проектът е от ключово значение по инициативата “Три морета”.

Премиерът Бойко Борисов посети района от трасето, където газопроводът ще пресече река Марица. В отсечката всички подготвителни строителни дейности са извършени. Предвижда се реката да се пресече чрез хоризонтално сондирано пресичане, което е най-щадящо от екологична гледна точка. Пресичането е с дължина около 500 м, на солидна дълбочина под коритото на реката и преминава през разнородни земни пластове, което го прави изключително предизвикателно за строителите. Веднъж започнала, пробивната техника работи непрестанно в продължение на няколко денонощия до завършване на сондажа и успешното издърпване на тръбния дюкер.

Строителните работи по газовата връзка напредват, като към момента на 150 км от трасето са разнесени тръби в подготовка на последващите дейности. Извършени са заварки на 120 км, на 70 км тръбите са положени в траншея. Общата дължина на газопровода е 182 км, от които 150 км на българска територия.

Съгласно подписано допълнително споразумение с изпълнителя АВАКС, компанията следва да спази обновения от нея график за работа, газопроводът трябва да е изграден до края на 2021 г. Уговорени са и междинни дати за приключване на ключови етапи, от които най-важно е приключването на пресичанията през големите водни обекти – до 15 октомври 2021 г. Строителството продължава да се изпълнява при запазване на първоначално договорената твърда цена от 144,8 млн евро.

Проектът за изграждане на интерконектора Гърция-България е ключов за България и за региона поради стратегическото му значение за осигуряване на диверсификация на източниците и маршрутите на доставка на природен газ. Проектът позволява подобрена енергийна свързаност в Югоизточна Европа, тъй като се развива в синергия с други големи съществуващи и планирани проекти като TAP и LNG терминала близо до Александруполис, където българската държава е пълноправен акционер.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
СЗО: 14% ръст на заразените с коронавирус за седмица
СЗО: 14% ръст на заразените с коронавирус за седмица
Продължават мерките в подкрепа на засегнатите от пандемията бизнеси
Продължават мерките в подкрепа на засегнатите от пандемията бизнеси