В Деня на будителите ви срещаме с жената, която без да иска се превърна в учителката по български език на цяла нация и в най-удобния справочник как се пише правилно. Прави го в името на грамотността на българите и без да получава стотинка за труда си.
Преценям или преценявам? Как се пише не знам? Ако зададете този въпрос на Гугъл, най-вероятно ще ви отговори Павлина.
Интернет е като огледало. Ние се погледнахме в огледалото, видяхме се и не се харесахме.
И ако за повечето хора това, което се вижда в огледалото на обществото, е само за повод за подигравка, за Павлина е повод за действие.
Вече девета година в свободното си време се грижи за правописа не на един клас, а на цялото общество с безплатен сайт за правопис. Павлина стои зад всяка буква в сайта. А там на ден влизат около 13 000 души, за да направят справка.
Официалният правописен речник на българския език, актуалният, го няма в интернет, казва Павлина Върбанова, доктор по български език и създател на "Как се пише".
Вместо да критикува, тя запълва дупката. Без от това да печели нищо материално. За нея няма глупави въпроси и няма дразнещи грешки.
По същия начин, по който лекарите не се дразнят от болестите на пациентите си. Ако те се дразнят от заболяванията, как ще лекуват пациентите си, как ще им бъдат полезни, допълва Павлина Върбанова, доктор по български език и създател на "Как се пише".
В правописа на думата будител, за щастие няма съмнение. Но според Павлина важният въпрос не е как се пише. А как се изпълнява в сегашно, не в минало време.