ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Какви са били урните и бюлетините за гласуване преди век?

bnt avatar logo от БНТ
A+ A-
Чете се за: 03:55 мин.
Общество
Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.
      Слушай новината
      00:00
      00:00

      Изборът на управляващи е важен момент в обществения живот. А как е протичал изборният процес у нас преди един век? Имало ли е нерегламентирани агитации и манипулиране на избирателите? Свидетелства за това се пазят в музеите и архивите.

      Историческият музей в Омуртаг пази предмети и истории от изборите в България през годините. Така например е изглеждала една избирателна урна преди повече от 90 години от здраво дъбово дърво - направена така, че да не може да се отваря.

      "Веднага ви прави впечатление колко са стабилни металните ключалки, колко е стабилен металният обков. Има печат с червен восък, на който е написано „Царство България", за да се знае, че държавата присъства и гарантира, че изборите ще бъдат честни", каза директорът на Исторически музей в Омуртаг Мирослав Тошев.

      Урната е била използвала в продължение на 40 години. Най-скорошната, отбелязана на вътрешната страна на капака, е 1971-а.

      "Служела е на царство България, служела е и на Република България, това е просто предмет, който добре е направен и който върши своята работа", каза директорът на Исторически музей в Омуртаг Мирослав Тошев.

      Във фонда на музея се съхранява и изборна бюлетина от парламентарните избори през 1920 г.

      "Тя е оцветена, сиреч напомня ни изборите от 90-а - 91-а година, когато се смяташе, че хората все още не са достатъчно добре ориентирани, аз ще добавя смяташе се, че не можем и да мислим. Явно така се е смятало и през 1920-а година, или както са казали античните мислители "няма нищо ново под слънцето", каза директорът на Исторически музей в Омуртаг Мирослав Тошев.

      И преди 100 години политиците били щедри на обещания за по-добър живот и благосъстояние, като по всякакъв начин се опитвали да спечелят и задържат властта. Кандидати за депутати са председателствали изборните бюра, а почти целия състав, дори преброителите са били участници в управлението и във властта. Предизборната агитация била разрешена и по време на самите избори.

      "И е записан един случай в Казанлък, в който в тази година се провеждат избори, полицейският началник е от съответната партия, той минава по къщите и обяснява „Хайде отивайте да гласувате, и хем да знаете за кого да гласувате, ей!" В резултат на който една цяла манифестация бих казал начело с партийното знаме отива към изборният пункт, към изборната урна и гласува вероятно за когото трябва. Но така се случва, че само след шест месеца правителството пада и са назначени нови избори, и друга една партия успява да привлече народния вот, да го кажем с днешни думи. Та тогава въпросният полицейски началник стоял край изборният пункт и обяснявал, че не е разрешена агитацията в този ден. „Какво сте размахали туй знаме, не ви ли е срам?" Какво да се прави, о времена, о нрави, те не се променят", каза директорът на Исторически музей в Омуртаг Мирослав Тошев.

      По тогавашните закони купуването на гласове и пускането на бюлетина по принуда се наказвало с глоба и две години затвор.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?