НОВИНИ

Кой действително избира президент на САЩ?

Джанан Дурал
от Джанан Дурал
12:48, 16.10.2024
Чете се за: 03:25 мин.
САЩ
Дебат Тръмп - Харис
Снимка: БТА
Слушай новината

Защо не гражданите, а членовете на електоралната колегия избират американския президент? Кои са щатите, чийто избор може да се окаже решаващ за изхода от вота? Защо числото 270 е заветният брой гласове, към който се стремят кандидатите?

Доналд Тръмп или Камала Харис - съвсем скоро ще разберем кой ще бъде 47-ият президент на Съединените щати. Избирателната система отвъд Океана обаче често е трудна за разбиране на Стария континент, а понякога ражда и прецеденти, като това спечелилият народния вот да не спечели Белия дом.

Така се случи и на изборите през 2016 г., когато кандидатът на демократите Хилари Клинтън спечели народния вот с 48,5% срещу 46,4% за Доналд Тръмп, но загуби този на избирателната колегия.

Причината – повечето американски граждани на възраст над 18 години имат право на глас и всеки щат, освен Северна Дакота изисква предварителна регистрация, но средно около избирателната активност е около 50%. Така роследната дума има електоралната колегия.

Именно колегията определя кой ще бъде новият президент. С 538 имащи право на глас в нея, победителят се нуждае от подкрепата на поне 270 от електорите. На предишните избори Тръмп спечели повече от необходимото - 306, а Клинтън - 232.

Всеки щат има съответния брой електори, които обикновено са привърженици на една от големите партии. За слабо населени щати като Аляска, Уайоминг и Монтана, техният брой е трима. Най-гъсто населеният - Калифорния, има 55.

Макар и в повечето случаи да се съобразяват с народния вот, се е случвало да подкрепят кандидат по своя преценка, а не този, за когото е гласувало мнозинството в техния щат. На изборите през 2016 г. 7 от електорите пуснаха бюлетина за друг кандидат, а именно - петима за Тръмп и двама за Клинтън. В някои щати има закон съответният вот да бъде анулиран, но в други - електорът просто е определян като нелоялен, но с това изходът от изборите не се променя.

И докато някои щати са твърди привърженици на Демократическата партия, а други - на републиканците, накрая всичко опира до това кого ще предпочетат колебаещите се щати. Тези, в които живеят понякога почти по равно привърженици и на двете партии. Тази година колебаещи се щати са Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Пенсилвания, Уисконсин.

Снимки: БТА

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Училището за пилоти в Долна Митрополия получи система за виртуална реалност за обучение на F-16
Училището за пилоти в Долна Митрополия получи система за виртуална реалност за обучение на F-16
Повдигнаха обвинение на собственик на траурна агенция за фалшиви кремации
Повдигнаха обвинение на собственик на траурна агенция за фалшиви кремации