Металните подкови на конете, които се движат през центъра на Виена, вече ще бъдат сменени с пластмасови, съобщиха от Бюрото за международни връзки на Община Виена.
Сега те нанасят значителни щети на уличната настилка в австрийската столица, а разходите за ремонт са високи. Заради това общината реши да субсидира преминаването към пластмасови подкови за собствениците на файтони, които се съгласят на това.
Файтоните или фиакрите, като са наричани във Виена, са част от чара на града. Те са предпочитани за разходки от туристите в австрийската столица, а кочияшите им разказват интересни истории от времето на империята и ги запознават с архитектурните забележителности.

В последните години Виена предприе различни мерки за насърчаване на хуманното отношение към животните. Така например конете излизат в принудителен отпуск, когато температурата в австрийската столица превиши 35 градуса. Но тази виенска атракция и любим фотомотив предизвиква допълнителни разходи за градската управа, тъй като железните подкови износват бързо асфалтовата настилка, а и гражданите, живеещи в центъра, се оплакват от тракането на конските копита. Затова местната власт реши да се използват пластмасови подкови, съществуващи на пазара, които след време да станат задължителни за конете, движещи се по виенските улици.
Виена реши да субсидира преминаването към пластмасови подкови, защото те са много по-скъпи. Разходите за един кон възлизат на около 4000 евро годишно. Това е два пъти повече в сравнение с традиционния модел подкови. Пластмасовият вариант ще забави износването на уличната настилка, причинено от използването на метални подкови. Ремонтът на повредените повърхности струва около 800 000 евро годишно. По тази причина Общината е предвидила 1,9 млн. евро за субсидиране на новите подкови за следващите пет години. 24-те виенски фирми, които имат файтони, могат да кандидатстват за новото финансиране от април 2024 г.

снимки: БТА
От ветеринарна гледна точка пластмасовите подкови са даже по-приемливи за конете, разказва професор Терезия Лика. Изследванията показват, че те не са неприятни за животните. Единствената разлика е, че подковаването трябва да е по-често - приблизително на всеки шест седмици, докато металните подкови могат да се използват до девет седмици.
Инструктор по гмуркане от Турция постави световен рекорд на Гинес, остана под вода повече от 36 часа
Вулканът Питон де ла Фурнез на френския остров Реюнион продължава да бълва лава
Снежни гъски излитат от САЩ към Арктика във впечатляващ спектакъл по изгрев слънце (СНИМКИ)
Изборните нарушения: Ефективни ли са разследванията и достатъчни ли са наказанията?
Премиерът Андрей Гюров обяснява във видео защо държавната помощ за гориво е 20 евро
Отиде си легендата на кукления театър Слава Рачева – гласът на "Педя човек - лакът брада"