Приложение, разработено от "Информационно обслужване", запазва рецептата
Безплатното мобилно приложение е незаменимо, когато медикът трябва да изпише рецепта в отдалечено населено място или на домашно посещение без интернет. Засега то се ползва само за т.нар Бели рецепти, не за специализираните , нито за тези по здравна каса.
"Регистрацията в него е с електронен подпис, защото се цели максимум ниво на сигурност. И тука веднага се вижда опцията за изпратени и неизпратени рецепти", каза Д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдивска област.
Когато влезе в обхвата на интернет връзка, приложението изпраща информацията в рамките на секунди.
"Тогава аптекарят може да достъпи в националната информационна система и да види рецептата да я изтегли и да я изпълни", допълни той.
Проверяваме веднага дали това е така.
"Абсолютно редовна си е рецептата. Отчитате ли го като удобство? Категорично има удобство. Няма никакъв проблем. В момента до 1-2 минути е при нас след самото изписване.Доволни са пациентите? Абсолютно", категорична е Стиляна Садъкова, фармацевт.
За допълнително улеснение на пацента лекарят може да му изпрати със смс или по вайбър номера на рецептата. Големият проблем обаче остава задължителното подписване на амбулаторен лист от пациента или негов представител, което трябва да стане най-късно до 3 дни след издаването на електронната рецепта.
"Активната страна в извънболничната помощ е пациентът затова и във всички останали европейски държави не се изисква подпис на пациента това е само у нас поради атмосферата на недоверие което имаме един друг и свръх администриране на дейностите", посочи Д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдивска област .
До месец и спешните медици ще могат да се ползват от мобилното приложение.